Po Liberecku expozice putuje už čtyři roky. Sestává z fotografií a popisů dopravních nehod, které se odehrály v kraji. Poukazuje na nebezpečí číhající na silnicích a seznamuje veřejnost s těžkými karamboly, jejichž příčinou byla hlavně nepřiměřená rychlost jízdy, alkohol za volantem a další nešvary.

„Cílem je především poukázat na ty nejhorší dopravní nehody, ke kterým došlo v Libereckém kraji, a na jejich příčiny. Na jednotlivých plakátech nejsou žádné smyšlené příběhy, ale naopak tragédie, které se skutečně staly, a to v blízkosti našich domovů," upozornil radní kraje Vladimír Mastník.

„Výstava je jednou z aktivit Libereckého kraje a jeho partnerů, která má vést k ohleduplnějšímu chování všech účastníků silničního provozu," dodává Vladimír Mastník. Podle oficiálních statistik došlo v Libereckém kraji za loňský rok k výraznému meziročnímu nárůstu obětí dopravních nehod, a to z 20 na 28. Hlavní problém, který způsobil 12 smrtelných úrazů, byl tzv. nesprávný způsob jízdy, což znamená, že řidič se s nejvyšší pravděpodobností nevěnoval řízení, tak jak to situace vyžadovala. Velkým dlouhodobým problémem je také nepřiměřená rychlost, která si vyžádala 9 obětí. Ve 2 případech bylo zaznamenáno u viníka smrtelné dopravní nehody řízení pod vlivem alkoholu. K vážným dopravním nehodám docházelo také na železničních přejezdech.

„V Libereckém kraji evidujeme na železnicích celkem 33 nehod, při kterých zemřelo 13 osob a další 2 osoby utrpěly těžké zranění. Osm z těchto nehod se odehrálo na železničním přejezdu. Za nejhorší nehodu v Libereckém kraji za uplynulý rok považujeme tu, která se odehrála 27.listopadu ve Višňové na Frýdlantsku. Střet osobního vozidla s osobním vlakem si vyžádal dva lidské životy," doplnil Přemysl Živný ze Správy železniční dopravní cesty.