Psal se rok 1983, osvěta téměř žádná. O rakovině se mluvilo opatrně a potichu. Vítá proto každou kampaň, která ženy upozorní na nutnost mamografických prohlídek.

Včetně té, kterou odstartovala americká herečka Angelina Jolie. Ta si nechala preventivně odstranit obě prsa poté, co na zhoubnou nemoc zemřela před dvěma týdny její matka. Lékaři totiž potvrdili, že i slavná herečka má gen BRCA1, který až v 87 procentech znamená riziko onemocnění. „Je to poměrně radikální řešení, vždyť amputace v případě rakoviny je už tak pro mnoho žen noční můrou," dodává Poláčková. Sama chodí na mamograf pravidelně.

Podle přednosty Komplexního onkologického centra Krajské nemocnice Liberec Jiřího Bartoše nejde v případě Angeliny Jolie rozhodně o žádnou hvězdnou manýru. "V tomto případě má amputace svůj význam, protože nositelka genu má enormně vysokou pravděpodobnost onemocnění," vysvětlil lékař. Na druhou stranu jde však o poměrně vzácnou věc. Týká se zhruba 0,3 procenta žen. Tedy tří z tisícovky. „A to ještě neznamená, že skutečně rakovinou onemocní," upozorňuje onkolog.

Ze všech žen, kterým je diagnóza potvrzena, je pouze pět procent nositelkou zmíněného genu. „U 95 procent žen s nádorem prsu má onemocnění jinou příčinu," zdůrazňuje.

Na přítomnost vzácného genu může podle něj upozornit opakované onemocnění v rodině. „Pokud se objevují v několika generacích, pak by měla žena rozhodně navštívit specializovanou poradnu," upozorňuje MUDr. Jiří Bartoš.

Zjišťování přítomnosti genu podle onkologa není ale běžnou záležitostí. Dochází k němu teprve po důkladném prověření rodinné anamnézy. V případě, že se sejdou všechny negativní faktory, je možné preventivně uvažovat o amputaci. K ní se kromě onkologa vyjadřuje také chirurg, případně genetik.

„I v Česku existují ženy, které dospěly ke stejnému rozhodnutí jako Angelina Jolie," potvrzuje MUDr. Jiří Bartoš.

Skutečnost, že je v tomto případě nositelkou vzácného genu právě slavná herečka, má podle něj obrovský přínos. „A sice, že člověk se má o své zdraví starat a hlavně využívat možnost preventivních prohlídek, po čemž opakovaně voláme," zdůrazňuje.

Na ně mají bezplatně nárok ženy od 45 let. V rámci kampaně, kterou odstartovala herečka, mohou na prohlídku zdarma i mladší ženy. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) poskytne tato vyšetření všem ženám bez ohledu na věk. „Ale pouze do letošního listopadu," upozorňuje mluvčí VZP Oldřich Tichý a dodává, že klientky si musí částku uhradit samy a teprve pak si ji nechat proplatit. Za mamografické vyšetření zaplatí pacientky v Liberci 650 korun, za sonograf 350 korun. „Zájem je obrovský, směřují k nám pacientky nejen ze samotného Liberce a okolí, ale i ženy ze Šluknovského výběžku," potvrdil MUDr. Jozef Prattinger z Radiodiagnostického oddělení Polikliniky Klášter, kde se vyšetření provádí. „Je to dobře, pozitivních nálezů v poslední době stále přibývá, zejména u mladších žen. Čím časnější záchyt, tím lepší šance na vyléčení," potvrzuje obecné pravidlo.

Zadarmo se ale mohou vyšetřit pouze ženy pojištěné u VZP. „Ostatní se na nás sice zlobí, ale s tím my nic neuděláme, " dodává lékař.

Podle gynekologa Františka Kárníka ale není mamografické vyšetření samospasitelné. „Ideální kombinací je spojit ho se samovyšetřováním. Tímto způsobem se zachytí 80 procent nádorů," říká. Spoléhat se pouze na mamograf jednou za dva roky je podle jeho slov cesta do pekel. „Je to dlouhá doba, ale pokud se žena prohlíží sama, může včas zachytit nádor, který už později nemusí být léčitelný," varuje gynekolog.