Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dlužíte? Osobní bankrot nemusí být žádnou tragédií

Liberec - Už čtyři roky mají dlužníci možnost řešit svou svízelnou finanční situaci pomocí insolvenčního zákona. Lidé se toho ale zbytečně bojí.

23.11.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Racek Atilla

Problém se splácením dluhu řešili další půjčkou. Po čase se situace několikrát opakovala, když nedosáhli na úvěr poskytovaný bankou, upsali se nebankovní společnosti. Pomyslný kruh se uzavírá v okamžiku, kdy nemají na zaplacení vůbec ničeho a výhružky od věřitelů přicházejí ze všech stran. V horším případě exekuce. Manželé Novákovi se proto po dlouhém čase studu, stresu a obav z budoucna rozhodli pro vyhlášení osobního bankrotu. Takovýto scénář je téměř ukázkovým příkladem stále se zvyšujícího počtu lidí, kteří už nevědí jak z dluhové pasti ven. Osobní bankrot ale není tragédií, jak by se mohlo na první pohled zdát.

NEJČASTĚJŠÍ CHYBY DLUŽNÍKŮ

* Podepíšou smlouvu, kterou si nepřečetli, nebo které nerozumí

* Uvádějí nepravdivé údaje (např. o svém příjmu)

* Špatně, nebo vůbec komunikují s věřitelem

* Problémy řeší pozdě

* Nemají dostatečné finanční rezervy

* Berou si úvěry na splácení předchozích úvěrů

* Přestěhují se a neřeknou věřiteli novu adresu

* Neschovávají si doklady o platbách

„Klienti se většinou obávají, že jim nezbudou skoro žádné prostředky na běžné živobytí, realita je ale jiná. V převážné většině mají pro vlastní potřebu mnohem více peněz než před vyhlášením insolvence. Dokonce i nad svá očekávání," řekla Petra Ryšavá, dluhová specialistka.

Osobní bankrot umožňuje insolvenční zákon, který vzešel v platnost před čtyřmi lety. Tento zákon nabízí dlužníkům řešení. V případě, že žádost bude soudem přijata, získává tak dlužník možnost splatit v 5 letech minimálně 30 procent z částky, kterou požadují věřitelé. Zbytek je prominut. Jásot je poněkud předčasný, není to tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá.

Pokud chcete zahájit insolvenční řízení, musíte podat návrh k soudu o jeho zahájení. Návrh můžete odeslat jak v tištěné tak v elektronické podobě. Návrh adresujte na příslušný krajský soud, do jehož působnosti spadáte podle místa vašeho trvalého bydliště. Veškeré tyto úkony za vás můžou provézt různé společnosti nebo sdružení zabývající se oddlužením. Nechají si to ale zaplatit.

„Klientovi zpracujeme na klíč insolvenční návrh, plus se staráme o všechno, co se vyhlášení osobního bankrotu týká. Počínaje hlídáním lhůt a insolvenčního rejstříku. Klienta vlastně provázíme celým tím procesem. Cena za tuto službu se pohybuje kolem 18 tisíc korun, dodala Ryšavá.

Soud většinou rozhoduje ve lhůtě 15 dnů, do 7 dnů může po dlužníkovi vyžadovat doplňující podklady. Každopádně do 10 dnů musí soud zahájit potřebné kroky směřující ke konečnému rozhodnutí. Máte možnost podat odvolání proti rozhodnutí soudu. Insolvenční zákon připouští odvolání, odvolací soud je povinen o těchto odvoláních rozhodnou urychleně, nejpozději do dvou měsíců.

Jak se vyhnout dluhům?

1. Vycházejte z možností svého rozpočtu

2. Porovnávejte nabídky a ceny

3. Pečlivě si u smluv kontrolujte RPSN a sankce

4. Před podpisem smlouvy se s někým poraďte

5. Věřitele kontaktujte dřív, než vzniknou vážné problémy

6. Nestyďte se vyhledat odbornou radu

Pokud jste veškeré zařizování ohledně úpadku nechali patřičné společnosti či sdružení, nezapomeňte komunikovat.

„Celý ten proces trvá v průměru 4 až 5 měsíců. Záleží za jak dlouho si klienti seženou potřebné dokumenty. Stihnout se to dá i za dva měsíce," míní Ryšavá.

Dluhová past má silný dopad na lidskou psychiku. Stává se také častým důvodem vážných duševních poruch jako je úzkost až deprese. V nehorším případě pak příčinou sebevražd.

„Ano, je to tak. V poslední době se s tím setkávám mnohem častěji. Na lidi hodně působí také negativní zprávy, které se na nás chrlí z různých médií. Lidé mají obecně strach. Do toho se dostávají do vnitřní nepohody a celkově se jejich duševní stav zhoršuje. Následují úzkosti, které mohou být velmi silné. Rozvine se také deprese a člověk pak přirozeně uvažuje i o možnosti, že by si sáhl na život. Někteří se o to i pokusí," vysvětluje Petr Moos.

Psycholog Petr Moos s dluhovou specialistkou Petrou Ryšavou se shodují v tom, že lidé musí v sobě najít vnitřní sílu a situaci chtít opravdu vyřešit a dotáhnout do konce. Důležitá je komunikace, nikdy se nesnažte nic zatajit a dělat „mrtvého brouka", vážnost situace to jen zhorší.

Příběh: Nemoc a automaty nás dostaly do nezvladatelných dluhů

O rodinou kasu se vždy starala manželka. Neměla ale dostatečnou vůli manželovi odporovat a finance uhlídat. Nyní dluží více jak 650 tisíc korun. Z toho téměř 200 tisíc tvoří penále od nebankovních společností za nezaplacení včas domluvené splátky.

„Manžel po revoluci začal podnikat. V té době jsme měli tři malé děti a já byla z toho se dvěma na mateřské dovolené. Dařilo se nám," začíná svůj příběh vyprávět paní Jana a pokračuje: „ Zlomový se pro nás stal rok 1993, kdy moje maminka dostala mrtvičku a nevědělo se, jestli se z toho vůbec dostane a týden na to zjistili u mého nejmladšího syna leukémii. Byly mu tři roky."

Rodina prožívala psychicky náročné období a pan Petr proto přerušil své podnikání v sousedním Německu, kde stavěl rodinné domky a vrátil se do Čech, aby mohli být s manželkou vzájemně si oporou. Nechal se zaměstnat v liberecké stavební firmě.

„V té době se náš rodinný rozpočet zmenšil na polovinu. Syn bojoval o život na dětské onkologii v Ústí nad Labem, kam jsem za ním obden jezdila. Léčbu plně nehradila pojišťovna. Museli jsme si půjčit. A tady to začalo," dodala Jana. První půjčku si vzali na zaplacení části léčby. Nepočítali ale s dalšími problémy.

„Každý psychicky náročné období řeší jinak. Manžel začal chodit do hospody a hrát automaty. Prohrál hodně peněz, někdy celou výplatu. To odstartovalo další vlnu půjček," řekla Jana.

Pak nastalo vytloukání klínu klínem, které muselo někdy narazit na problém, že už to nejde.

„Kromě bankovních úvěrů po letech, kdy se syn vyléčil, následovaly také půjčky od nebankovních společností. Přišly exekuce na plat a výpověď z nájmu bytu. Kdyby nám nepomohla dcera, byly bychom asi pod mostem. Donutila nás jít do dluhové poradny, kde jsme zjistili, že na tom nejsme tak špatně jako jiní a že se dá situace řešit. Zažádali jsme vyhlášení osobního bankrotu. Podle naší poradkyně by nám měli vyhovět, možná soud stihne vydat rozhodnutí do Vánoc. Letošní svátky by byly tak po téměř dvaceti letech stresu, obav a studu opravdu svátky klidu a pohody," dodala paní Jana.

Autor: Hana Šmídová

23.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Prezident Miloš Zeman jmenoval 13. prosince na Pražském hradě menšinovou vládu Andreje Babiše.
3 20

Babiš o migračních kvótách: EU znovu Česko nepřehlasuje

Praha. Ilustrační foto.
29

Praha slaví stříbrnou svatbu s UNESCO

Videosouhrn SPECIÁL: Česko zpívalo koledy. Podívejte se

Ve stejnou chvíli zpívalo neuvěřitelných 125 tisíc lidí po celé zemi stejné vánoční koledy. Přinášíme vám speciální vydání videosouhrnu, díky kterému budete moci nasát vánoční atmosféru z mnoha míst najednou.

Merkelová jednala se Schulzem. Velká koalice je na spadnutí

Ve hře o německou vládu se vyjasňuje. Ve středu večer došlo k napjatě očekávanému setkání Angely Merkelové s představiteli SPD. Šéfka CDU/CSU jednala s šéfem SPD Martinem Schulzem dvě a půl hodiny, diskuze byla údajně "otevřená a prodchnutá důvěrou". Německá média hovoří o důležitém kroku k vytvoření velké koalice.

DOTYK.CZ

Bad Boy světové reklamy se vrátil. Oliviero Toscani je zpátky v Benettonu

Slavný tvůrce kontroverzních světových kampaní z 80. a 90. let se vrátil zpátky do firmy, která ho proslavila. Oliviero Toscani začíná opět vytvářet reklamní kampaně firmy United Colors of Benetton. A hned první kampaň jakoby připomínala nedávnou českou kauzu.

S prezidentem si Dostálová rozumí. Oba chtějí investovat

Ostře žluté sáčko, široký úsměv a blonďatá hříva, to jsou poznávací znaky Kláry Dostálové, díky nimž ji na povolebních setkáních v centrále hnutí ANO nelze přehlédnout. Na tom po loňských říjnových volbách byla obzvláště rozesmátá. V Královéhradeckém kraji hnutí ANO, jehož kandidátku jako nestraník vedla, vyhrálo zcela přesvědčivě. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT