Moderní přístroj by měl výrazně urychlit vyšetření a diagnostikování právě onemocnění cév u dolních končetin.

„Umíme se dál postarat o naše pacienty, o ty, kteří to nejvíc potřebují. Většinou jsou to starší lidé s velmi bolestivými onemocněními končetin. To, že tu teď moderní angiolinka je a bude je pro mě velkou satisfakcí," uvedla Hana Čerbáková, v tuto chvíli už bývalá primářka oddělení radiodiagnostiky. Po 37 letech působení v českolipské nemocnici předala štafetu ve vedení primariátu mladším.

Ušetří cestu do Liberce či Hradce

Nová moderní angiolinka podle ní umí vyšetřit stav cév v celém těle. „Důležitou úlohu má lékař, který u toho přístroje stojí. Angiolinka mu pomáhá v tom, že lépe zobrazuje, takže výkony jsou přesnější, vyšetření je rychlejší. Více také před zářením šetří pacienty i personál , je komfortnější a pohodlnější," popsala Čerbáková.

Moderní přístroj pomůže pacientům z Českolipska de facto i logisticky. „Část pacientů jsme dříve museli posílat do Liberce nebo Hradce Králové, protože zobrazení nebylo tak kvalitní, abychom si troufli ošetřovat velmi jemné cévy až v podkolení na bércích. A to teď můžeme, protože nový přístroj má daleko lepší zobrazení," doplnila Hana Čerbáková.

Slavnostního uvedení angiolinky do provozu se včera v Nemocnici s poliklinikou v České Lípě účastnila řada hostů v čele s hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou a statutární náměstkyní hejtmana Zuzanou Kocumovou. Nechyběla také starostka České Lípy a předsedkyně dozorčí rady nemocnice Hana Moudrá, někteří českolipští zastupitelé či starostové z jiných měst a obcí Českolipska.

Nový přístroj získala nemocnice díky vlastnímu projektu „Zlepšení zdravotnické péče v regionu prostřednictvím modernizace rentgenového vybavení." Na projekt se jí podařilo získat dotaci z regionálního operačního programu. Nemocnici vypomohl také Liberecký kraj, když jí vloni na podzim zapůjčil deset milionů korun na předfinancování projektu.