A právě na tomto principu postavili svůj báječný nápad i lidé z občanského sdružení Lunaria v Jindřichovicích pod Smrkem, maličké vísce u česko-polských hranic.

Už léta tu občanské sdružení Lunaria, jehož duší je Zbyněk Vlk, buduje skanzen, kde se věnuje obnově tradiční venkovské architektury z 19. století, obnově krajiny a její funkce, tak jak vypadala v předindustriální době.

Jenže taková solární sprcha, budování naučné stezky, ošetřování sadu a v první řadě chov hospodářských zvířat něco stojí. Granty na podobné projekty nejsou nevyčerpatelné a vstupné není závratné. A tak se Zbyněk Vlk a jeho přátelé nechali inspirovat právě počítačovými hrami typu Život na farmě a vytvořili živý web kde si lidé mohou hrát u virtuálního skanzenu a zároveň přispívat na ten skutečný.

A najednou tak sezení u počítače dostává nový rozměr, stává se realitou.

Jak na to?

Když si rozkliknete stránky www.virtualniskanzen.eu, naleznete jednoduchou hru, která vám nejen přiblíží činnost sdružení a skanzenu, ale zároveň díky ní můžete přispět na konkrétní projekt, jako je například rákosová střecha, solární sprcha nebo krmení pro zvířata.

Měnou jsou v historickém duchu tolary. Ty získáte připsáním platby. Jeden virtuální tolar získáte za padesát korun. Je na vás, kolik tolarů a na co věnujete. Jestli na krmení pro kozu Božku nebo na vyčištění jezírka, či prořezání ovocných stromů…

„Součástí hry je fotogalerie, kde se po dokončení jednotlivých projektů budou objevovat fotografie a hráči tak uvidí, jak byly jejich prostředky využity. Lidé za své příspěvky získávají nejen virtuální odznaky, ale také skutečné ceny, jako například slevy na vstup či nocleh ve skanzenu a podobně," vysvětluje Zbyněk Vlk.

„Postupně chceme ke hře přidávat i další prvky, například "rozhýbat" stavby, aby hra byla stále pestřejší a pro návštěvníka a zároveň hráče i sponzora zajímavější, tohle je teprve začátek, jaký se s počátečním skromným rozpočtem dal pořídit," dodává herní designér Martin Vaňo, který spolu s grafikem Pavlem Hamříkem ze studia Handmade dreams hru Virtualní skanzen vymyslel.

Nezvyklý fundraising

„S rozvojem občanské společnosti roste počet neziskovek, které se ucházejí o prostředky drobných dárců. Prakticky každý den potkáváme na ulicích dobrovolníky, kteří prodávají drobné cetky a podobně. Jenže to není náš styl," vysvětluje Zbyněk Vlk. „Žijeme přeci v době digitálních technologií, interaktivity, her, tak proč toho nevyužít? A tak jsme vymysleli něco pro lidi, kteří, když už sedí počítače, tak se mohou alespoň pobavit a ještě něčím užitečným prospět," dodává. Hodně nadějí vkládají autoři tohoto netradičního fundraising, čili získávání peněz od dárců a sponzorů, do propojení se sociálními sítěmi. Prostřednictvím facebooku či twiteru se povědomí o zajímavém projektu bude šířit mnohem snadněji. A jak s penězi od dárců čili hráčů virtuálního skanzenu naloží? „Je to jednoduché, podle toho, co si lidé vyberou a co čeho vloží tolary, budeme hned vědět, kolik peněz máme třeba na krmení," vysvětluje Zbyněk Vlk. Nejdůležitější na samotném projektu je ale to, že na rozdíl od klasických počítačových her mohou hráči na svou „virtuální farmu" skutečně přijet, vidět, jak se s jejich penězi naložilo a hlavně posunout se z virtuálního světa zpátky do reality.

Co je fundraising

Fundraising je systematická činnost, jejímž výsledkem je získání finančních či jiných prostředků na obecně prospěšnou činnost organizací nebo jednotlivců. U nás vešla ve známost díky manželce režiséra Jiřího Menzela Olze Menzelové, která díky ní už pomohla podpořit řadu zajímavých projektů, zejména z oblasti kultury.