Školáci jásají. Mají před sebou pět dní volna! Hned po víkendu jim začínají podzimní prázdniny. Letos připadly na pondělí 27. a středu 29. října. Do školy však nemusí ani v úterý, protože je státní svátek. Jak o prázdninách zabavit malé neposedy, aby si zasloužené volno užili co nejvíce a nestrávili ho jen sledováním televize?

Pokud jste si v pondělí chytře vzali dovolenou, abyste si užili čtyři dny bez práce, udělejte si s dětmi výlet na blízký zámek nebo vyrazte na kola. Pokud musíte do práce, svěřte své ratolesti místnímu domu dětí a mládeže nebo babičce, která s nimi může vyrazit do bazénu nebo do muzea hraček.

LIBEREC

Otestujte si své IQ

Kdy: pondělí 27. a úterý 28. 10. od 9 do 19 hodin, středa 29. 10. od 9 do 17 hodin

Kde: iQLANDIA Science Center

Vstupné: 230 korun, pro děti 120 korun

Svět vědy a techniky, který v iQLANDII poznáte na vlastní kůži, vás uhrane a nepustí. Děti tu potkají prvního a jediného humanoidního robota v Česku, zažijí nefalšovaný kosmonautický výcvik, prožijí ohnivou bouři i tanec blesků a zjistí, jak funguje lidské tělo i svět kolem nás. Čeká na ně deset interaktivních expozic s možností vyzkoušet na čtyři stovky exponátů.

JIŘETÍN POD BUKOVOU (JABLONECKO)

Navštivte svět hraček

Kdy: pondělí 27. až středa 29. října,

od 10 do 16 hodin

Kde: Muzeum výroby hraček

Vstupné: 90 korun, snížené 70 korun

Při návštěvě muzea, které je součástí továrny na hračky, děti proniknou do tajů výroby dřevěných hraček. Interaktivní exkurze je provede výrobou s více jak stoletou tradicí. Uvidí přípravu materiálu, sušení, vrtání, barvení až po závěrečnou montáž hraček.

TURNOV

Podzimní prázdniny s draky

Kdy: úterý 28. října, od 14 hodin

Kde: Dětský klub Agráček, Všeň u Turnova

Vstup: zdarma

Malí i velcí ať už s drakem nebo bez něj se mohou přidat k pouštění draků, které doplní tvořivé dílny, soutěže, pečení brambor v ohni a opékání dračích ocásků. Akce je součástí podzimních prázdnin s výtvarnou dílnou, střelbou z luku, hudbou a tancem, které pořádá Agráček od pondělí do středy. Možnost přespání v klubu s bojovou hrou a dračí stezkou odvahy.

JANOV NAD NISOU

Bobujeme i na podzim

Otevřeno: od 10 do 18 hodin

Kde: Bobová dráha

Vstupné: 70 korun,

snížené 40 korun

Milovníci adrenalinu a rychlé jízdy si přijdou na své na bobové dráze. Čeká na ně 900 metrů dlouhá trasa s 22 zatáčkami. Její raritou je karusel, ve kterém se bob otočí o 450 stupňů. Obsluhu vozíků zvládnou i děti.

TANVALD

Šlápněte do pedálů po Cyklostezce Járy Cimrmana

Sedněte na kolo a vydejte se s dětmi po stopách slavného Járy Cimrmana. Cyklostezka vede z Návarova přes Zlatou Olešnici na Tanvald a mizí v Polsku. Je na ní devět zastavení, která připomínají, jak se Cimrman pokoušel postavit most, vedl děti ke sportu nebo jak se seznámil se svou láskou.

ČESKÁ LÍPA

Prázdniny v zoo koutku

Kdy: pondělí 27. října, od 10 do 12 hodin

Kde: DDM Libertin

Vstupné: dobrovolné

Místo do školy zamíří školáci na prohlídku zoo koutku. Uvidí, jak se krmí hadi, ti odvážnější si na některého budou moci i sáhnout. Nebude chybět ani odborný výklad.

Jako ryba ve vodě

Kdy: pondělí 27. a středa 29. 10. od 10 do 21.30 hod., úterý 28. 10. od 9 do 21.30 hod.

Kde: Plavecký bazén, Sportareál Česká Lípa

Vstupné: 95 korun, snížené 75 a 30 korun; prázdninová sleva 10 %

Pokud mají vaše děti rády vodu, plavání a potápění, vyrazte s nimi na krytý plavecký bazén. O podzimních prázdninách se školáci do 18 let vykoupou se slevou 10 procent.

JABLONNÉ V PODJEŠTĚDÍ

Vystoupejte na věž

Kdy: sobota 25. až úterý 28. října, od 9 do 15 hodin

Kde: Státní Zámek Lemberk

Vstupné: věž 20 korun, zámek 120 korun, snížené 90 korun

Nepromarněte jedinečnou příležitost vyšplhat na středověkou věž a rozhlédnout se po krásách Lužických hor. Věž bude mimořádně otevřená jen do úterý. Potom se můžete vydat na prohlídku, při které uvidíte i nově zpřístupněné východní křídlo a původní vrchnostenské byty.

SYCHROV

Speciální prohlídka zámku

Kdy: úterý 28. října, od 14 hodin

Kde: Zámek Sychrov

Vstup: 150 korun, zdarma pro mládež do 18 let

Vydejte se na speciální prohlídku zámku u příležitosti státního svátku. S dětmi můžete navštívit stálé výstavy i mimořádné expozice.