Kokain, extáze i násilí. To jsou tři věci, které přesně před rokem zaplňovaly policejní svodky během nabitého festivalového víkendu na Českolipsku. Dění kolem festivalů Mácháč v Doksech i České hrady na Bezdězu, které znovu proběhnou během jediného víkendu už tento týden a na které vloni dorazilo dohromady přes 18 tisíc lidí, si policie chce pohlídat i letos.

Od pátku tak budou na Českolipsku „v akci" desítky policistů. Působit budou zejména v okolí Máchova jezera a podél silnice I. třídy číslo 9 a 38 mezi Českou Lípou a Mladou Boleslaví.

Policisté se chtějí zaměřit především na trestnou činnost, která bývá spojená s akcemi, na kterých se scházejí několikatisícové davy. „Cílem je v maximální míře zamezit zejména kapesním krádežím, krádežím motorových vozidel a vloupání do nich," popsala Dagmar Sochorová, mluvčí policistů v Libereckém kraji. „A policisté se také zaměří na oblast alkoholové a nealkoholové toxikomanie."

Znamená to, že na Doksku budou působit hlídky, které budou například kontrolovat zaparkovaná vozidla a budou mít také na starosti pátrání po odcizených věcech i hledaných a pohřešovaných osobách. „Samozřejmě budou prováděny kontroly požívání alkoholu u osob mladších osmnácti let i řidičů motorových vozidel," doplnila policejní mluvčí.

Kvůli opatřením přijedou policisty z Českolipska posílit jejich kolegové z celých severních Čech i z Německa. Kromě mužů z územního odboru policie v České Lípě se mají do akce zapojit také dopravní policisté z Krajského ředitelství policie Libereckého kraje, policisté z pohotovostního a eskortního oddělení pořádkové policie v Liberci a policisté z krajského odboru cizinecké policie.

„Navíc vodní hladinu Máchova jezera budou zabezpečovat se dvěma čluny policisté z poříčního oddělení pořádkové policie krajského ředitelství v Ústí nad Labem společně se svými německými kolegy," uvedla Dagmar Sochorová.

Taneční festival Mácháč, který se už několik let odehrává na pláži Klůček, vloni navštívilo osm tisíc lidí a na České hrady pod Bezdězem dokonce dorazilo přes deset tisíc hudebních fanoušků. Tak obrovskou návštěvu nečekali ani sami organizátoři, situaci podcenili, areál praskal ve švech a během hlavního festivalového dne tu zkolabovalo několik desítek lidí.

Stejná situace by se letos neměla opakovat, protože po loňských zkušenostech pořadatelé připravují na víkend úplně nový prostornější festivalový areál dva kilometry za obcí Bezděz.