„Ono nestačí, že se pořád dost stromů kácí, teď tady dělá takovou prasečinu nějaký blázen," rozčiluje se starší muž, jež se pravidelně prochází kolem jablonecké přehrady.Ač Jablonecký deník informoval o ničení vzrostlých stromů v Jablonci jen před necelým týdnem, případů je stále víc a víc.

„Vzhledem k tomu, že poškozených stromů ve městě přibývá, žádáme o spolupráci širokou veřejnost," sdělila Dagmar Sochorová, mluvčí jablonecké policie.

V současné době policisté z Obvodního oddělení ve Mšeně šetří případy poškození několika desítek stromů u jablonecké přehrady a jednoho vzrostlého stromu na zahradě Mateřské školy v Lovecké ulici. Znepokojující je, že úmyslně poškozené stromy se objevují po celém Jablonci. Nejvíc jich je v okolí přehrady ve Mšeně. Ovšem v uplynulých dnech policisté přijali oznámení o dalším poškozeném stromu jedná se o vzrostlou břízu v ulici 5. května.

„V rekreační zóně se to týká celkem dvaatřiceti stromů. Jde o lípy, břízy a osiky. Další vzrostlý a ještě loni krásný strom někdo navrtal v zahradě Mateřské školy Lovecká. V kmeni turecké lísky jsme nalezli třicet děr," poznamenala Štěpánka Gaislerová z oddělení správy veřejné zeleně.

Dosud neznámý pachatel mimo jiné stromy mechanicky poškozuje tím, že je na několika místech navrtává nezjištěným předmětem, což má za následek, že uschnou. Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci. Dosud způsobená škoda poškozením stromů činí dle zpracovaného znalecké posudku částku 442 tisíc korun.

Některé stromy byly navíc poškozeny neznámou chemickou látkou.

Jak vyšlo najevo, pachatel to zřejmě dělal už loni. „Už na podzim pracovnice z oddělení správy veřejné zeleně zjistila, že některé stromy u přehrady jsou poškozené, ale tenkrát nikoho nenapadlo, že by mohlo jít o úmysl. Jenže hned na jaře se objevily další stromy, které jevily známky poškození a zjistilo se, že je někdo navrtal a čímsi zalil," konstatovala mluvčí jabloneckého magistrátu Markéta.

Podle psychologa Jeronýma Klimeše může být za případem i psychická porucha. „Více by se dalo říci až z profilu pachatele," dodal psycholog. Ničení stromů není ničím výjimečným. Například v Hradci Králové kdosi také v létě tohoto roku stromům škodil. Do jejich kmenů vpravoval totální herbicid, po němž stromy pomalu zemřely.