„Kyberkriminalita je priorita všude, nejen v Libereckém kraji," sdělil na úvod Vladislav Husák. Jeho slova potvrdil i náměstek pro službu kriminální policii Ondřej Musil. Ten uvedl, že velkými problémy, které liberecká policie řeší nejčastěji, jsou stalking a kyberšikana. Dnešní doba laptopů a mobilů této trestné činnosti podle něj jen nahrává. „Pro řadu lidí je mnohem jednodušší páchat zločiny ve virtuálním světě než na ulici," vysvětlil a dodal, že tato trestná činnost je velmi sofistikovaná. Na odhalení pachatelů je potřeba zkušených policistů, kteří se vyznají jak v informačních technologiích, tak v trestním právu. „Momentálně potřebujeme obsadit další dvě místa. Jednáme dokonce i se zdejší univerzitou," vysvětlil ředitel, že problém nedostatku těchto odborníků neřeší jen Liberecký kraj.

Velkým problémem stále zůstávají krádeže aut, které se pohybují na vrcholků žebříčků trestné činnosti. „Máme v plánu vytvořit jakousi variaci na Toxi tým, který by se ale zabýval autokriminalitou," vysvětlil Musil. Loni bylo v kraji ukradeno přes šest set aut.

Další prioritou, na kterou se liberecké policejní ředitelství tento rok chce soustředit, je rozšíření prvosledných hlídek, které by dokázaly čelit nebezpečným střelcům. Na potřebnost těchto hlídek poukázal nejen masakr v Uherském Brodě, ale také celosvětová situace. „Zatím je v kraji vycvičeno 96 policistů, na konci roku by jich mělo být přes 140," upřesnil Husák s tím, že dojezdová schopnost těchto hlídek by se měla pohybovat kolem patnácti minut. Hlídky tvoří policisté, kteří prošli výcvikem a mají speciální vybavení.

Podle údajů policie se oproti předchozímu roku snížila kriminalita o jedenáct procent. Loni policie v kraji vyšetřovala přes 11 tisíc trestných činů, objasnit se podařila necelá polovina. Nejvíce bylo krádeží a vloupání do bytů. Násilných trestných činů bylo 920. Policisté řešili sedm vražd nebo pokusů o vraždu. Násilnou smrtí zemřeli tři lidé. V Libereckém kraji slouží 1305 policistů.