Jak zásah proti teroristům. Tak popisují zákrok policistů o víkendu v českolipském hudebním baru Prdel tři lidé z České Lípy, kteří skončili v policejní cele. Před tím ale zakusili policejní hmaty a chvaty a několik dávek slzotvorného plynu do obličeje. Že by se policisté chovali neadekvátně, ale jejich mluvčí Ivana Baláková důrazně odmítá.

Svítili laserem

„Kamarádce zkroutili ruku za záda. Sáhl jsem na policistu, abych mu řekl, že nemusí takhle jednat, ale zkroutil mi ruku taky. Několikrát nám stříkli slzný plyn přímo do obličeje. Nebyla ani nouze o nenápadné údery do břicha. Během chvíle přijelo několik policejních aut. Tři z nás odvezli do cely předběžného zadržení," popisuje Bořek z České Lípy zákrok policistů.

Na začátku konfliktu, který se odehrál o minulém víkendu, byla hra s laserem s holografickým nástavcem. „Byli jsme před barem a svítili s ním do okolí. O kus dál byla policejní hlídka a my na ní zasvítili," pokračuje Bořek s tím, že následovala výše popsaná reakce.

Problém byl ale v tom, že policisté zrovna prováděli silniční kontrolu. „Kromě toho, že skupina na hlídku vulgárně pokřikovala, oslňovala je laserem a rušila probíhající zákrok," uvádí Ivana Baláková.

Neukázala občanku

Jak doplnila, šli posléze za nimi, aby je požádali o prokázání totožnosti. „Sedmadvacetiletá žena ale odmítla ukázat občanský průkaz a přitvrdila ve vulgarismech. Následovaly opakované výzvy s upozorněním, že může být předvedená na oddělení, aby mohla být zjištěna její totožnost," popisuje Ivana Baláková. Podle ní ale žena nereagovala a pokračovala ve slovních útocích.

Policista ji proto upozornil, že pokud bude klást odpor, použije donucovací prostředky. K čemuž posléze došlo. „Žena se ale stále aktivně bránila, a proto policista použil slzotvorný prostředek. Mezitím ženu začal bránit její známý a i u něj policisté museli použít hmaty a chmaty a oba posléze zajistili v policejní cele. Tu opustili po zadokumentování jejich protiprávního jednání a zjištění totožnosti," dodává Ivana Baláková.

„Snažili jsme se jim hru s laserem vysvětlit, uráželi nás a byli agresivní. Chtěli jsme znát jejich jméno, ale nedostali jsme ani číslo odznaku," tvrdí Bořek. On a jeho kamarádka podali stížnost na postup policistů. Událost momentálně šetří oddělení vnitřní kontroly.