Šestadvacetiletý muž z České Lípy si v podstatě nepamatuje, že by ničil cizí dům, protože byl údajně pod vlivem alkoholu a drog. O dva roky mladší mladík, který se sprejem podepsal na fasádě domů v Doksech a tamním strážníkům napsal vulgární vzkaz, se zase velmi rychle ke svému činu doznal.

Extravagantní dvojici vandalů vyšetřují v těchto dnech policisté na Českolipsku, oba muže zřejmě brzy obviní z přečinu poškození cizí věci, za což by jim hrozil až tříletý trest za mřížemi. Deníku to řekla mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.

I když na různých místech, oba sprejeři se vydali škodit do ulic v podstatě ve stejnou dobu, a to v neděli před třetí hodinou nad ránem.

Šestadvacetiletý muž ničil pomocí spreje soukromý dům v křižovatce českolipských ulic Žižkova a Mikovcova. Dům se rozhodl ozvláštnit nesmyslným nápisem o velikosti zhruba jeden krát jeden metr. Proč to dělal ale policii později vysvětlit nedokázal.

Sprejer poničil také garáže v Doksech.„Podezřelý si průběh večera pamatoval jen útržkovitě a nebo vůbec. Přiznává, že ho sprejerství baví, ale údajně čmárá po zdech jen tam, kde je to legální. Své selhání mladík připisuje vypitému alkoholu a drogám," uvedla mluvčí policie.

Muž se v Mikovcově ulici pohyboval ještě ve společnosti dalšího mladíka a dívky. Na jejich podezřelé chování upozornili sami místní obyvatelé, na místo přivolali hlídku městské policie. Jak uvedl zástupce ředitele českolipských strážníků, trojice se ještě před kontrolou snažila zbavit sprejů.

Ne přímo po činu, ale jen o necelých čtyřiadvacet hodin déle spadla klec také na výtečníka z Doks. Ten své „umění" nejprve odvážně vystavil na obdiv, „vyfakoval" polici, a následně se přiznal.

Pomohla tomu především vynikající místní znalost městské policie v Doksech i vzájemná spolupráce s policií České republiky.

„Mladík se přiznal nejen k poškození fasády městského úřadu, ale i dalších budov ve městě," uvedla mluvčí policie Ivana Baláková. Mladý muž na sebe navíc ještě v tu samou noc strhl pozornost, když se dopustil krádeže.

Stopy, které po sobě zanechali podezřelí z České Lípy i Doks mají do umění hodně daleko. Sprejerství přesto nemusí být vnímáno negativně, a to na místech k tomu určených.

Plochy, kde mohou milovníci pouličního umění beztrestně tvořit, jsou v České Lípě v Purkyňově ulici v lokalitě nad nemocnicí. Své místo mívalo sprejerství i v Novém Boru, ještě do loňského podzimu, kdy fungoval skatepark na autobusovém nádraží.

Ten se nyní pomalu halí do nového kabátu a zda k němu znovu bude patřit i volná plocha pro sprejerství, zatím není podle novoborské místostarostky Stanislavy Silné zřejmé. Podobné místo nenajdeme v Doksech, podle tamní starostky Evy Burešové, ale zrovna v tomto konkrétním případě nešlo o vandala, který by případně volnou plochu vůbec využil.