Pokud jste zahlédli na silnici nebo na parkovišti u supermarketu auta dobrovolných hasičů, neznamená to, že zrovna někde v okolí dohořelo.Jednotky SDH mířily do míst, která postihla povodeň. Hasiči z Libereckého kraje zasaholvali v obcích Hořín, Lužec n. Vl., Zelčín a Vrbno.

Hasiči z Plavů a ze Zlaté Olešnice vyrazili do prvně jmenované obce, jež leží u soutoku Labe a Vltavy u Mělníku. Byl to návrat do míst, kde likvidovali následky povodní již v srpnu 2002.

V Hoříně pomáhali hasiči ze Zlaté Olešnice, Plavů a Bratříkova. „Protipovodňová stěna nepomohla, voda vystoupala o půl metru výše. Když řeka opadla, voda v obci zůstala, neměla kam odtéci," přiblížil Jiří Černý, starosta Zlaté Olešnice, dobrovolný hasič a jeden z těch, kteří na místě pomáhali.

Ostatně, v Hoříně, jako v jedné z nejvíce postižené obci, pomáhal Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje. Naši.

Jak bylo řečeno, několik z hasičů pomáhalo v Hoříně podruhé. Obec zalila voda i při povodních v srpnu 2002.

„Tehdy jsme odvezli dvě plné Avie materiální pomoci, naši hasiči zde působili deset dní. Zorganizovali jsme celodenní brigádu autobusem pro čtyřicet dobrovolníků a na účet obce Hořín jsme z finanční sbírky od občanů odeslali přes sto padesát tisíc korun," přiblížila starostka Plavů Věra Mužíčková. V Hoříně pomáhali ještě dlouho po povodni a vesnice se proto stala pro hasiče i vedení obou obcí srdeční záležitostí.

Hasiči z Plavů a Zlaté Olešnice byli již od rozlití řek v úterý 4. června připraveni k výjezdu do některé postižené oblasti a čekali pouze na pokyn z krajského operačního střediska. Svévolné a neorganizované výjezdy byly pochopitelně nežádoucí.

Do pondělního večera však žádná výzva z kraje nepřišla, naopak o pomoc zavolal středočeský Hořín. A tak pět plavských a šest olešnických hasičů v úterý ráno vyrazilo na Mělnicko, do Hořína.