Začalo to sladce. Sfouknutím svíček a rozkrojením koaličního dortu odstartovala včera v podvečer po 18. hodině nová čtyřkoalice, která v příštích čtyřech letech povede Českou Lípu.

Na povolební spolupráci se s vítěznou ČSSD dohodlo vládní hnutí ANO 2011 (ve volbách skončilo na druhém místě), sdružení Uděláme pořádek v České Lípě (ve volbách 4. místo) a velmi překvapivě také ODS. Koalice má v 25-členném zastupitelstvu 15 mandátů (5 ČSSD + 4 ANO + 3 Uděláme pořádek + 3 ODS).

Programové body se ještě řeší

Všechny čtyři subjekty spolu uzavřely a podepsaly dohodu, která upravuje rozdělení postů ve vedení, v radě města a ve výborech zastupitelstva. Programové body koalice zatím vyřešené nemá. „Bude je upravovat programové prohlášení, které se připravuje a dokončené bude až po ustavujícím zastupitelstvu," uvedl včera pro Deník lídr ODS v České Lípě Karel Tejnora.

Čtyřkoalice se podle očekávání dohodla, že starostkou města bude devětačtyřicetiletá konzultantka interní komunikace Romana Žatecká (ČSSD). Bývalá novinářka, někdejší mluvčí hejtmana Ústeckého kraje či vedoucí azylového integračního střediska dovedla ČSSD k volebnímu vítězství podruhé za sebou. Před čtyřmi lety se jí ale nepodařilo sestavit koalici, letos „vykreslila" ČSSD základní tým v hrubých obrysech hned druhý den po volbách.

Žatecká bude historicky třetí ženou v čele České Lípy po Marii Boháčkové, předsedkyni národního výboru z padesátých let minulého století, a po své předchůdkyni Haně Moudré.

„Máme dvě zásadní priority: podstatně navýšit čerpání peněz z Evropské unie a provést finanční a personální audity u všech organizací zřizovaných městem," nastínila budoucí starostka věci, na které se chce zaměřit,

I post prvního místostarosty nyní obsadí žena. Nová koalice se shodla na osmačtyřicetileté Aleně Šafránkové (ANO 2011), která dosud pracovala na Krajské hygienické stanici jako kontrolorka veřejného stravování. „Jako nové hnutí jsme plní elánu a cítíme, že s touto koalicí máme hodně společného. Věříme, že se věci ve městě pohnou k lepšímu," uvedla včera Šafránková.

Druhým místostarostou bude bývalý poslanec Juraj Raninec. Šestačtyřicetiletý rodák z Trenčína si během svého působení ve Sněmovně v letech 2006 až 2010 získal přezdívku „rebel" díky jeho odklonu od politiky vlády Mirka Topolánka.

„Chceme dokázat, že to s novou ODS myslíme vážně a že personální změny, které nastaly, nejsou jen kosmetické. Víme, že se budeme muset vyrovnat s minulostí," zmínil Raninec.

ODS překvapivě do vedení města upřednostnila právě jeho před svým lídrem a bývalým senátorem Karlem Tejnorou, který na kandidátce strany získal jednoznačně největší počet preferenčních hlasů a čtenáři Deníku si ho v anketě přáli jako starostu města. „Pro Juru Ranince hovoří jeho právní odbornost i zkušenost poslance. Já jsem lékař, mám uzavřené smlouvy s pojišťovnami, které bych musel složitě rušit," nastínil důvody rošády Tejnora.

Nová čtyřkoalice se také dohodla na složení sedmičlenné rady města, ČSSD, ANO 2011 a hnutí Uděláme pořádek v České Lípě budou mít po dvou radních. ODS bude mít v radě jen místostarostu Juraje Ranince.

Očekávalo se, že s novou koalicí se spojí také Piráti, kteří se o spolupráci ve vedení města otevřeně hlásili. „Měli ale nepřiměřené požadavky," objasnil Tejnora, proč nakonec Piráti zůstanou v opozici.

V ní doplní například někdejšího starostu Petra Skokana (Spolehnutí), dosavadního místostarostu Tomáše Vlčka (SLK) či nestora českolipských zastupitelů Miroslava Hudce (Zelení).