Kdo se pokusil v úterý večer založit požár ve dvou vchodech panelového domu v centru Liberce a co ho k tomu vedlo? Podobnou otázku si v těchto dnech pokládají kriminalisté a obyvatelé domu v Matoušově ulici v Liberci.

Žhář si vybral dva vchody

Bylo zhruba pět hodin podvečer, když neznámý žhář zapálil v jednom ze vchodů reklamní letáky. „Jen včasným uhašením nájemníky domu nedošlo k rozšíření do bytových jednotek," sdělila mluvčí policie Ludmila Knopová. Tolik štěstí už neměli obyvatelé vedlejšího vchodu. „Pachatel postupně chodil po jednotlivých podlažích, kdy zapálil stolek s dřevěnou deskou, polstrovanou stoličku, vypínače osvětlení, obraz, dveře ke sklepním kójím," pokračuje Ludmila Knopová.

Dvacet nájemníků muselo být z panelového domu evakuováno. „Čtyři osoby jsme ošetřili na místě. Dva muže jsme převezli na internu do liberecké nemocnice," doplnil mluvčí Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Stanislav Mackovík.

Čtěte také: V centru Liberce hořel věžák, zdravotníci ošetřili sedm lidí

Podle místních se v panelovém domě nikdy nic podobného nestalo. „Bydlím tady už čtyřicet let, ale tohle jsem ještě nezažila. Domů jsem se dostala až v půl desáté," řekla jedna z obyvatelek panelového domu, která si přála uvést jen křestní jméno. Podle ní se měl po panelovém domě pohybovat podezřele vyhlížející mladší muž.

„Říkalo se tedy, že to měl být nějaký mladý tmavší muž. Měl tady chodit po chodbách a potom, co začalo hořet ho museli ven dostat hasiči. Nesmyslně měl běžet do posledního patra, kde bouchal na dveře, že se dusí," doplnila paní Hana. Mluvčí policie však sdělila, že v souvislosti s případem zatím nebyl nikdo zadržen. Slova jedné z nájemnic naopak potvrzuje domovník.

ŽHÁŘ řádil v Liberci poprvé od roku 2011, kdy byl ze série požárů obviněn Petr Hrubý. O jeho trestu má rozhodnout až pražský vrchní soud. V úterý večer se jen s velkým štěstím nestalo nikomu z obyvatel nic vážného. „Bohužel pro přímé usvědčení by bylo potřeba kamerového systému a to tu není. Policie všechny vyslýchala a zatkla jednoho podezřelého cikánka. Byl takový blbý nebo co, pořád tady očumoval a chodil po chodbách, ale prý ho zase pustili," řekl Deníku Pavel Pihik, domovník panelového domu.

Škoda, kterou žhář způsobil, nebude zrovna zanedbatelná. „Je poškozená elektřina, vypínače a rozvod kabelové televize. Jak dalece, to musí zjistit až montéři. Z úterý na středu navíc elektřina vůbec nešla," vysvětluje Pavel Pihik a pokračuje: „Je velké štěstí, že nechytlo nic ve stoupačkách. Kdyby se tak stalo, hořel by celý panelák. I tak bude chvíli trvat, než vše uvedeme do původního stavu."

Celková škoda je zatím podle mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje vyčíslena na 200 tisíc korun.  Částka však nemusí být konečná.