Oprava komunikací ve Svoru a Krompachu přišla dohromady na 45 milionů korun a z 85 procent ji zaplatila Evropská unie prostřednictvím přeshraničního programu Cíl 3 Česko-Sasko.„Liberecký kraj, který je vlastníkem komunikací, uhradil čtyři a půl milionu korun," uvedla mluvčí krajského úřadu Květa Šírová.

Opravené silnice ve Svoru a Krompachu jsou sice komunikacemi třetí třídy, pro obyvatele obou obcí jsou ale velmi důležité a využívají je i turisté nejen z Česka, ale i sousedního Německa.

„Opravy po povodních jsou během na dlouhou trať, ale konečně začíná být vidět do cíle," řekl u příležitosti otevření silnic hejtman Martin Půta. Letos začaly v kraji opravy těch největších škod, všechny poškozené komunikace by měly být opraveny do konce roku 2015.

Blesková povodeň v srpnu 2010 napáchala největší škody na Liberecku a právě na Českolipsku. Jen na krajských silnicích druhých a třetích tříd přesáhly škody dvě miliardy. Podle Krajské správy silnic bylo při povodních zásadně poškozeno 15 úseků silnic a asi třetina z 666 krajských mostů. Letošní červnové povodně způsobily na krajských silnicích druhých a třetích tříd škody za 150 milionů korun.