Ochránit svou domácnost lze přitom malým nenápadným přístrojem, který stojí doslova pár korun. Požár hlásič vás včas upozorní, že hoří, a velkým škodám se tak dá snadno předejít.

„Ne každý požární hlásič se hodí do všech prostředí. Proto je nutné jej správně vybrat. Při výběru požárního hlásiče je nutné přihlédnout k typu požáru nebo plynu, který chceme detekovat. Lze detekovat vznikající kouř, zápach vznikajícího požáru nebo unikající plyn. Pokud požární hlásič špatně vybereme nebo jej umístíme do nevhodného prostředí, může se stát, že bude reagovat na jiné podněty, než je požár (prach, vlhkost…) V horším případě nebude reagovat ani na vznikající požár," uvádí server hlasic-pozaru.cz

Instalovaný autonomní hlásič požáru reaguje například na kouř tak, že spustí akustický poplašný signál. Hlásiče jsou většinou napájené bateriemi, jejichž životnost je většinou od jednoho roku až do deseti let. Ve své domácnosti můžete také využít propojení vícero hlásičů s tím, že v případě výstražné reakce jednoho hlásiče, jsou zapnuty i hlásiče ostatní. Například čidlo reagující na kouř v garáži spustí čidlo v ložnici.

Instalace hlásiče je rychlá a jednoduchá, takže to zvládne prakticky každý. Stačí k tomu hmoždinky a běžné nářadí.

Co je požární hlásič?

Existují hlásiče požáru, které se používají v rámci elektrické požární signalizace (EPS). Jejich využití je zejména ve výrobních a kancelářských prostorech, obchodních domech apod. Hlásiče jsou připojeny na specializovanou ústřednu, která přijímá signály a předává poplachový signál dál.

Dále existují autonomní hlásiče požáru (kouře). Jedná se o jednoduché přístroje, které včas detekují vznikající požár a vyvolají poplach. Tyto hlásiče jsou určeny pro instalaci ve vašich domácnostech. Není nutné připojení na ústřednu. O tomto typu hlásičů vás chceme podrobněji informovat.

Pro maximální bezpečnost je dobré instalovat požární hlásič ve všech obytných místnostech bytu nebo domu i v garáži. V případě, že se rozhodneme pro jediný hlásič v bytě, vždy ho umístíme v centrální části bytu, například chodbě, prostě tam, kam ústí jednotlivé místnosti.

Naopak nevhodná místa pro instalaci požárního hlásiče jsou vlhké a prašné prostory, blízkost ventilátorů, tepelných zdrojů, svítidel nebo jiných zdrojů tepla, vrcholy půdních prostorů střech tvaru „A", prostory s vysokou koncentrací cigaretového kouře, výparů barev, rozpouštědel a výfukových plynů.

Desatero důvodů, proč si hlásič pořídit

1. včasná detekce vznikajícího požáru

2. upozornění pomocí zabudované sirény

3. možnost uhašení požáru v jeho zárodku

4. možnost včasné záchrany vašeho života a majetku

5. napájení baterií (vhodné i pro prostory bez elektrické sítě)

6. možnost propojení vícero hlásičů

7. jednoduchá a rychlá instalace

8. dostupná pořizovací cena (cca od 200 Kč)

9. možnost výběru typu hlásiče dle vaší potřeby

10. možnost jednoduše svépomocí provést kontrolu funkčnosti