Rekordní návštěvnost zaznamenaly o uplynulém víkendu lyžařské areály v Libereckém kraji. Na zvýšeném zájmu se kromě počasí a dostatku sněhu podílely i pololetní prázdniny na konci minulého týdne a jarní prázdniny, které v kraji začínají v dnes.

Přes 3500 lidí dorazilo na Ještěd

Na liberecký Ještěd, kde je zatím v provozu asi polovina tratí, dorazilo o víkendu přes 3500 lidí. „V letošní sezoně jde určitě o nejlepší víkend," řekl ředitel areálu Jan Svatoš. Správci areálu dál naplno zasněžují a co nejdříve chtějí zprovoznit i zbylé sjezdovky. „Rádi bychom je spustili už v pondělí, ale realisticky počítáme s úterým," doplnil Svatoš.

V současné době leží na sjezdovkách asi 67 cm sněhu. Výhodou skiareálu na Ještědě je snadná dostupnost z centra a parkování zdarma. O víkendech sem ale míří hlavně turisti, kteří se často ubytovávají v blízkosti sjezdovek nebo ve městě. Stejně tak hledají ubytování rodiny s dětmi, které míří na jarní prázdiny. Ubytovací kapacity jsou stále volné, ale najdou se i penziony, které mají do konce února vyprodáno.„Speciálně na víkend a tento týden, kdy jsou v kraji prázdniny, jsme měli všechny pokoje zarezervované už před Vánoci. Do konce tohoto měsíce pak máme plný penzion. Většina klientely ale přijíždí z Německa nebo Polska," řekla majitelka jednoho rodinného penzionu pod Ještědem.

Tisíce lidí pak míří na jarní prázdniny do Harrachova, který je už desítky let rodinnou rekreační oblastí. Na Čertově hoře leží aktuálně 60 cm prachového sněhu a místa v hotelech stále jsou, i když největší nával hostů očekávají hotely až tento týden.

„Na tenhle týden máme plno. Přímo u nás v hotelu byste se mohli ubytovat až koncem února," hlásil oblíbený hotel Svornost.

Možností, jak strávit prázdniny na horách, je ale v kraji dost. V poslední době navíc stále více rodin míří do menších středisek, kde je větší klid a méně lidí na sjezdovkách. „Máme dva školáky. Oba se naučili na lyžích teprve vloni, takže letos pojedeme vyzkoušet, jestli to za ten rok nezapomněli. Tento týden se chystáme na Špičák, kde bývá přes týden klidněji, ale uvidíme, co se bude dít, když jsou prázdniny," řekl Jan Macek z Liberce.

Máme na výběr

Plno bylo o víkendu také ve Vítkovicích, Jablonečku nebo Vysokém nad Jizerou. Místy se museli lidé potýkat s nedostatkem parkovacích míst, ale u vleků se velké fronty netvořily. V plném provozu už jsou všechny sjezdovky v Bedřichově i v dětském areálu na Severáku v Hraběticích. Kompletně otevřený je i areál v Kořenově.

V Rokytnici nad Jizerou je k dispozici přes 18 km tratí. I sem zamířily podle ředitele Spartaku Rokytnice Jiřího Krtičky tisíce lidí. „Byl to první víkend, kdy můžeme mluvit o standardní návštěvnosti, doteď byla minimálně o třetinu nižší," řekl Krtička.

Penziony v okolí Lysé hory hlásí plné stavy.