Stál u zrodu psychiatrické léčebny v Bohnicích a má zásluhy i na rozšíření léčebny v Beřkovicích.

Benjamin Čumpelík, významná postava dějin české psychiatrie, se narodil na území dnešního Českolipska, v Horní Krupé, ve vesnici, která později zanikla v důsledku vysídlení po poválečném odsunu i kvůli zřízení vojenského výcvikového prostoru Ralsko. Čumpelík se tu narodil 31. května 1845, od jeho narození teď uplyne 170 let.

Absolvent mladoboleslavského gymnázia a medicíny na pražské univerzitě zahájil lékařskou praxi v roce 1872 v pražském ústavu choromyslných (jak zněl dobový název). Tady se stal v roce 1879 primářem a o deset let později i ředitelem. To již rozšířený a zdokonalený ústav nesl název Královský zemský český ústav pro choromyslné.

Velký význam pro rozvoj psychiatrie v Česku mělo zřízení české lékařské fakulty v roce 1886, čímž se umožnil vznik první české psychiatrické kliniky. U jejího zrodu stál opět Benjamin Čumpelík, stal se také jejím prvním přednostou a studentům přednášel klinickou a soudní psychiatrii.

Beřkovice, Bohnice i Kosmonosy

Nikdy své přednášky nepublikoval, ale ve své funkci ředitele Královského zemského ústavu pro choromyslné si vedl více než zdatně. Svědčí o tom fakt, že ústav rozšířil o objekt zámku v Horních Beřkovicích a také o budovy bývalého piaristického kláštera v Kosmonosích.

V roce 1904 se navíc zasloužil o výstavbu nové léčebny v Bohnicích, kde se v roce 1907 stal vrchním ředitelem. O dva roky později, 11. února 1909, v Praze po dlouhé nemoci zemřel