Na molu jabloneckého Eurocentra se ve čtvrtek objevily i oranžové šaty Jitky Schneiderové ze Star Dance nebo třeba speciálně dodané modely, které pro jabloneckou Preciosu vyrobila londýnská společnost DSI. Třpytivými křišťály byly doslova vydlážděné, jeden z modelů vážil přes 20 kilo a byl zřejmě v historii přehlídky nejtěžší. Oranžové šaty pro Star Dance zdobí 8 000 křišťálů.

Tématem letošní přehlídky bylo Čtvero ročních období. Designéři čtyř uměleckých škol, 13 oděvních a 18 bižuterních firem pro ni vytvořili 68 jedinečných a třpytivých modelů. „Oděvní a bižuterní firmy tím prezentují špičkovou úroveň designu i řemeslného provedení. Česká bižuterie prožívá bohatou současnost a naše show přispěje k posílení image tradičního jabloneckého bižuterního průmyslu. Chceme i nadále zaujmout návštěvníky Jablonce, máme jim co nabídnout po celý rok," poznamenal předseda svazu Pavel Kopáček.

Lednové módní přehlídky bižuterie mají v Jablonci dlouholetou tradici. Ještě v hluboké totalitě je začal pořádat ÚBOK (Ústav bytové a oděvní kultury), později jejich organizaci převzal koncern Jablonecká bižuterie, později společnost Jablonex. Když skončila, převzal organizaci Svaz výrobců skla a bižuterie. V jeho režii se přehlídka uskutečnila po sedmé. Přehlídky byly v Jablonci už v prosinci beznadějně vyprodané.

Celá kolekce se představí ještě 3. března v Oblastní galerii Lázně v Liberci. „I tam už je ale více než polovina lístků prodaná," dodal místopředseda svazu Milan Kohout.