akzvaná Jablonecká výzva táhne napříč republikou. Dostala se až na stůl předsedy vlády ČR Bohumila Sobotky.

„Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek oslovil předsedu vlády k jednání o krizové situaci ve veřejné dopravě. Byl jsem velice potěšen, že předseda vlády vyslyšel tuto prosbu a v podstatě okamžitě svolal jednání za jeho osobní účasti spolu s dalšími zástupci," přiblížil Jiří Kuchynka, předseda základní organizace Odborového svazu dopravy (OSD) v Jablonci n. N. a autor Jablonecké výzvy.

Jednání s předsedou vlády se uskutečnilo po skončení zasedání tripartity a to formou zasedání pracovní skupiny vedené právě předsedou vlády. Pracovní skupina se sešla ve složení: Bohuslav Sobotka, předseda vlády, Karla Šlechtová, ministryně pro místní rozvoj, Jan Blecha, náměstek ministryně pro místní rozvoj, Michal Hašek, předseda Asociace krajů ČR, Josef Středula, předseda ČMKOS, Luboš Pomajbík, předseda OSD a Jiří Kuchynka.

Málo peněz

Pracovní skupina řešila jeden jediný úkol: jakým správným způsobem dostat do systému veřejné dopravy, konkrétně k řidičům autobusů fungujícím v závazku veřejné služby, více peněz. „Celý problém spočívá v tom, že tuto veřejnou službu, jejímž zadavatelem je stát, potažmo kraje, provádí soukromé dopravní společnosti a firmy, které řeší nárůst mezd svých zaměstnanců prostřednictvím kolektivních vyjednávání," vysvětlil Jiří Kuchynka.

Tento způsob je ale podle odborářů znemožněn dosavadní praxí, kdy veřejné soutěže jsou koncipovány ze strany veřejných zadavatelů tak, že hlavním kritériem je nejnižší cena dopravního výkonu, tedy vlastně přímo nutí zaměstnavatele šetřit především na lidech.

Shoda

Předseda vlády jasně deklaroval, že všichni zúčastnění hledají pouze pozitivní řešení a nikdo z těch, kteří se jednání zúčastnili, to nerozporoval. Všichni chápou nutnost řešení tohoto problému, neboť jeho neřešení by nutně vedlo ke kolapsu veřejné dopravy v této zemi. „V současném nastavení je veřejná doprava dlouhodobě neudržitelná," zaznělo v pracovní skupině.

Odborářům je velkým trnem v oku vypsaná soutěž na osobní dopravu v Královéhradeckém kraji. Ten na svém postoji trvá. „Proto nadále trvá naše stávková pohotovost a pečlivá příprava na stávku minimálně v Královéhradeckém kraji," doplnil Luboš Pomajbík, předseda OSD.