Z 215 měst a obcí v kraji jich upravuje vlastní vyhláškou místní koeficient daně z nemovitosti jen 31. Podle informací z Finanční správy pro letošní rok zvýšil daň Krompach na Českolipsku. Příjem z daně pomůže obci hlavně uhradit rostoucí náklady na likvidaci komunálního odpadu.

Krompach je malou obcí poblíž česko-německé hranice se 150 stálými obyvateli. Dvě třetiny nemovitostí v obci slouží k rekreaci a nejsou trvale obydleny. To je také jeden z důvodů, proč jsou náklady zejména na likvidaci odpadu poměrně vysoké. „V letní sezoně nestačí kontejnery vyvážet ve 14denním intervalu, ale musí se vyvážet týdně a to se prodražuje," uvedl starosta František Audes.

Majitelé rekreačních objektů přitom obci za odpad platí jen 500 korun ročně bez ohledu na to, kolik lidí tam pak v létě jezdí. „Doufáme, že by nám zvýšení daně mohlo do rozpočtu přinést kolem 300 000 až 400 000 korun," dodal starosta.

Obce mohou výši daně z nemovitosti ovlivnit úpravou základní sazby a od roku 2008 i stanovením takzvaného místního koeficientu. Třeba Liberec v minulosti sjednotil koeficient základní sazby na 3,5 bez ohledu na část města a místním koeficientem dvě pak celou daň ještě zdvojnásobil. Právě místní koeficient dvě, jímž se daň zdvojnásobí, využívá většina z těch 31 obcí. Výjimkou jsou jen Polevsko a Chotovice, kde mají koeficient tři.