V neděli 18. září uplyne přesně 100 let od protržení přehrady na Bílé Desné. Ta měla být součástí soustavy vodních děl na obou tocích této řeky. K jejich kolaudaci došlo 18. listopadu 1915, ale pouze přehrada Souš dodnes plní svou funkci. Druhá se přesně po 10 měsících od kolaudace protrhla.

Tuto tragickou událost připomene vzpomínková akce, která začne ve 14 hodin. „Rád bych na tuto akci všechny pozval," řekl desenský starosta Jaroslav Kořínek. Připomněl přitom zajištění kyvadlové dopravy, která bude zdarma vozit veřejnost z tanvaldského terminálu až do místa konání akce, ve dvacetiminutovém intervalu.

Radnice se tak snaží vyjít veřejnosti co nejvíce vstříc, aby nedocházelo k dopravním komplikacím. Brzy bude také zveřejněna mapa odstavných parkovišť pro automobily.

Program bude rozdělen do dvou bloků. V dopolední části, jenž odstartuje v 10 hodin, se můžete těšit hlavně na trojici hudebních vystoupení, ale dojde také na křest dvou nových publikací, vztahujících se k tématu Protržené přehrady.

Organizátoři neponechali nic náhodě a jsou připraveni na jakékoliv rozmary přírody. „Nechceme se nechat zaskočit počasím, a proto bude připraven velkokapacitní stan, který bude v případě potřeby vyhříván," vysvětlila starosta Albrechtic Jaroslav Zeman, jehož obec spolu s Desnou dlouhodobě na vzkříšení tohoto turisticky zajímavého místa spolupracuje.

Během vzpomínkové akce se 18. září uskuteční i bohoslužba a vysvěcení nového pomníku umístěného u bývalé hráze. Premiéru zde budou mít i tři krátké snímky. Jedním z nich bude i počítačová animace toho, jak se hráz protrhla. „Nechalo ji zpracovat Povodí Labe," dodal Zeman.