Novela školského zákona ale od příštího školního roku zavádí povinné spádové obvody. Liberec byl přitom prvním městem, které se proti tomu ozvalo. „Spádovost u školek je nesmysl, rodičům to jen komplikuje situaci," uvedla ředitelka MŠ Jizerka Jana Šindelářová.

Náměstek primátora pro školství Ivan Langr tak i s pomocí Svazu města a obcí apeloval na ministerstvo školství, aby obvody u školek nezavádělo. I přes veškerou snahu se to ale nepodařilo. Aby byl dopad pro rodiče co nejmenší, zvolilo město nakonec nejmenší cestu odporu a stanovilo pro Liberec jen jeden spádový obvod. „Je to pro rodiče ta nejmenší možná změna. V praxi to bude znamenat, že budou mít nadále na výběr mezi 31 městskými MŠ, protože obvodem bude celé město. Doufáme, že nám to ministerstvo neshodí ze stolu," uvedl Langr.

Původně přitom radnice zvažovala několik variant rozdělení na spádové obvody, ani jedna z nich ale nebyla příliš výhodná. Jako nejhorší varianta se pak jevila právě ta, kterou nejvíc prosazuje ministerstvo školství. Tedy aby každá školka měla svůj vlastní obvod. „V Liberci je polovina školek ve starých vilách, které mají problém s kapacitou. Nejde stanovit ke každé školce jeden obvod, protože by děti, které v jejím okolí bydlí, neměly kam chodit. Prostě by se nevešly," zdůvodňuje Langr.

ZÁPISOVÝ PORTÁL

Jestli ministerstvo posvětí Liberci připravenou vyhlášku o jednom jediném spádovém obvodu, je tak zatím otázkou. „Důsledkem navrhovaného řešení může být bohužel situace, že do mateřské školy bude přijat ten, kdo dřív přijde. Dítě ani rodič nebudou mít jistotu, do které MŠ vlastně nakonec dítě bude přijato. Mohlo by se stát, že rodič bude muset obejít více škol, než nalezne tu s volnou kapacitou, navíc třeba ve vzdálené lokalitě města," stojí v tiskové zprávě ministerstva.

Tomu chtějí v Liberci předejít nákupem speciálního softwaru, kde bude nový zápisový portál. „Rodiče si tam budou moci zadat, jakou školku pro své dítě preferují. I když to nebude znamenat, že se tam nakonec automaticky dostane. Ale máme zkušenosti, že rodiče volí školku hlavně podle toho, kde pracují a jaké mají školky programy, než podle toho, kde mají trvalé bydliště," řekla vedoucí oddělení školství libereckého magistrátu Lenka Řebíčková.