Veterány na čtyřech i dvou kolech můžou po roce opět obdivovat motorističtí příznivci v Automuzeu ve Vratislavicích nad Nisou. Expozice v rodném městě automobilového konstruktéra Ferdinanda Porsche byla zavřená kvůli stavbě v areálu pivovaru, v němž se nachází. Sice přišlo o část výstavních prostor, avšak rozšířilo své pole působnosti. O novinkách i cestě za splněným snem povyprávěl jeden ze zakladatelů vratislavického Automuzea, veteránista Milan Bumba.

Po roční přestávce jste opět otevřeli Automuzeum, jaký z toho máte pocit?

Po roce jsme se samozřejmě hodně těšili, že znovu otevřeme muzeum, protože nám to chybělo. Už jsme si na něj za ty roky zvykli a máme radost, když nám do muzea chodí návštěvníci a obdivují naše krásné skvosty.

Připravili jste se znovuotevřením nějaké novinky?

Přichystali jsme několik novinek, např. traktor Porsche, máme tady i různé automobily značky Porsche.

Co konkrétního je ve znovuotevřené expozici k vidění?

Máme tady malou sekci traktorů, kde si mohou návštěvníci prohlédnout zmíněný traktor Porsche. Stojí zde i prototyp malotraktoru Škoda, což je výrobek závodu Škoda Mladá Boleslav z 80. let. Původně ho konstruovali k tomu, aby ho mohli vyrábět sériově, ale nakonec z toho sešlo a toto je jediný dochovaný kus.

Jak jste se k němu dostali?

Přišli jsme k němu úplně náhodou. Fotografie tohoto traktoru vyšla v knize nazvané „Zapomenuté prototypy Škodovky", kterou jsme si jednou listovali. Následně jsme byli na nějakém jednání v Mladé Boleslavi a přesně tento traktor jsme tam viděli odstavený a připravený ke sešrotování v učňovském středisku Škodovky. Požádali jsme o něj a po delším jednání se nám ho podařilo získat. Teď nám ho závidí i muzeum Škoda, kde ho nemají. Zatím je v původním stavu, ale domlouváme se s automobilovou učňovskou školou v Nosálově, že by si na něm mohli žáci vyzkoušet, jak se renovování starých vozidel dělá.

V Automuzeu stojí ale nejenom traktory…

Další expozicí je kolekce automobilů Škoda, která je věnovaná letošnímu výročí 120. let od založení automobilky v Mladé Boleslavi a také devadesátiletému výročí značky Škoda. Představujeme modely s motorem vzadu, jako je Škoda 1000 MB, která byla takovým prvním oblíbeným automobilem v Čechách po válce. K vidění je dále Škoda 100 v závodním provedení na rallye, zároveň jako ukázka, jak se tehdy závodní vozy prezentovaly. Potom sportovní provedení Škoda 110 kupé a máme tu i Škodu 120 a rapid, což jsou takové poslední modely, které se vyráběly s motorem vzadu, před Favoritem.

Automuzeum je ale především spjato se jménem Ferdinanda Porsche.

Jednoznačně, protože tady ve Vratislavicích se Porsche narodil, takže nám mezi exponáty nechybí VW Brouk, který byl hlavním konstruktérským počinem Ferdinanda Porsche. A potom samozřejmě další automobily, jako Porsche 911, přivezeme sem i Porsche 36, které je předchůdcem devět set jedenáctky, je u nás i VW Porsche 914 a další.

Muzeum se oproti původnímu trochu zmenšilo.

Otevřena je kromě ústředního sálu ještě vstupní hala. O zadní místnost, kde stála předválečná auta, jsme bohužel přišli, protože tam vznikla nová kotelna pivovaru. Bohužel není kam rozšířit, proto jsme část vozidel zapůjčili do Technického muzea v Liberci.

Budete pokračovat i v programech, na které byli lidé zvyklí, jako např. srazy příznivců aut.

Určitě. Budeme pořádat přes celé léto různá setkání, jízdy veteránů, každý měsíc máme naplánovanou jednu akci: Chceme u nás pořádat i jiné veteránské akce, kterých se budou účastnit se svými vozidly i lidé z jiných klubů.

Jaká bude ta nejbližší akce, kterou chystáte?

Nejbližší akcí bude otevření nové motoristické sezony, v pátek 1. května. Jde o naše tradiční setkání veteránů v areálu vratislavického pivovaru, kam se sjíždí kolem stovky historických vozidel, ale i motocyklů.

Fanouškům automobilů nabízí nově v muzeu ještě něco navíc.

Najdou u nás různou motoristickou literaturu, nově otvíráme i antikvariát této literatury. Nabízíme různé prospekty i knížky, ale i vykupujeme. Pokud má někdo doma něco pěkného, starého, rádi to odkoupíme. Dobové motoristické knihy i časopisy, ale také plakáty nebo fotografie.

Najdou si podle vás do muzea lidé cestu zpět?

Já myslím, že se vrátí. Budeme se snažit o propagaci a věřím, že nás podpoří i Vratislavice, neboť i my přitáhneme do města nejen motoristickou veřejnost.

Chtěli s dalšími fandy sdílet svou radost, založili muzeum

Zbyněk Najman, spoluzakladatel Automuzea ve Vratislavicích.Liberec - Psal se rok 2004 a dva kamarádi si řekli, že už to takhle dál nejde. Znali se nějaký čas a oba spojovala vášeň pro automobilové veterány. „Bylo nám líto mít veterány jenom v garáži, tak jsme založili muzeum a stejnojmenný klub," říká jeden z nich, Milan Bumba a jeho přítel, Zbyněk Najman, přidává další: „V Liberci sice klub existoval, ale byl uzavřený a my chtěli sdílet náš zájem se širokou veřejností, s každým, kdo má chuť. Pravidelně se scházet, sdělovat si novinky, společně pořádat zájezdy a předávat si i informace třeba o legislativě a bavit se."

Především jim šlo ale o přilákání mladých lidí k zájmu, který má smysl. A to se povedlo. Mají nejen muzeum, ale skutečně se zhruba padesátka členů schází. „Máme toho tolik, že bychom naplnili další čtyři nebo pět muzeí," podotýká Zbyněk Najman. Podle něj mají všichni jejich členové zhruba tři stovky veteránů, potencionálních exponátů.

A jak se k autům dostali? Malého Milana fascinovaly modely aut už od dětství. Své první auto, Škodu Octavii, měl už v osmnácti, dřív než řidičské oprávnění.

Zbyněk se k autům dostal prostřednictvím dědy. S ním se jako malý kluk vozil v autech, která tehdy na silnicích běžně jezdila. Když je pak v dospělosti zdědil, už to byly historické vozy. Vášni pro veterány doslova propadl, dnes jich má deset na čtyřech kolech a dalších dvacet až třicet motorek.

Veterány ale stále zůstávají pro oba přátele stále jen koníčkem. Aktivitám kolem muzea i akcí pro veřejnost věnují svůj volný čas, stejně, jako všichni ostatní členové klubu, mají běžná zaměstnání.

AUTOMUZEUM VRATISLAVICE

Otvírací doba muzea: Soboty a neděle od 10 do 16 hod. Vstupné 60 Kč, 30 Kč děti

Expozice:
• 20 modelů automobilů
• 10 exponátů motocyklů
• motoristická literatura
• malé modely aut, rozličné poznávací značky, příslušenství
• historické dokumenty a fotografie automobilových značek

Ročně navštíví muzeum v průměru 2 300 návštěvníků.

Akce:
1. 5. 11. Prvomájový veterán festival
13. 6. IV. Sportovní jízda Vlasty Buriana
12. 7. Výjezd veteránů na Ještěd
16. 8. Pivrncova jízda veteránů
29. 30. 8. 110 let Autoklubu v Liberci