„Máme podepsanou smlouvu s magistrátem, který nám poskytl prostory v budově bývalé pošty v Rochlici za symbolický pronájem, budovu jsme již převzali, ale vzhledem k nedostatku financí zatím nemůžeme zahájit činnost," posteskl si iniciátor akce Jiří Cerman z České federace potravinových bank.

Jeho známý ze stavební firmy, podle Cermana dnes již „bývalý kamarád", slíbil zasponzorovat na úvod náklady na energie a drobné stavební úpravy. Do doby, než začnou chodit peníze z předjednaných dotací. „Bohužel, krátce po podpisu smlouvy s městem mi známý oznámil, že jeho firma se dostala do problémů a že tedy nezasponzoruje nic…"

Momentálně Cerman a jeho kolegové shání dárce, aby se po třech až čtyřech měsících dostala potravinová banka do stabilního provozu.

Jak darovat?

Pokud někdo chce věnovat prostředky v hotovosti, volejte číslo 602 347 318 , nebo pište na email cerman@pbliberec, kde se můžete domluvit i na sepsání darovací smlouvy. Hodnotu daru si každý může odečíst od základu daně z příjmu. Jako fyzická osoba nejvýše 10%, právnická osoba nejvýše 5%. Každý může požádat o vydání darovací smlouvy na emailové adrese: finance@pbliberec, nebo se osobně domluvit na tel. čísle: 739 375 492 .

„Náklady na energie činí devět tisíc korun měsíčně a od listopadu to v podstatě platíme sami. Dál však nemáme zdroje," řekl Cerman. „Obcházím soukromé firmy, různé neziskové organizace, byl jsem i na Libereckém kraji. Všem se myšlenka ohromně líbí, ale příslib podpory, pokud vůbec nějaký je, je mlhavý a časově nekonkrétní. Třeba v horizontu dvou až tří měsíců. Přitom jestli se nepodaří sehnat finance v dohledné době, tak je slibně rozjetý projekt podporovaný libereckou radnicí vážně ohrožený."

Organizátoři projektu se tedy nyní obrátili na Liberecký deník s prosbou zveřejnit kontakty pro případné dárce. Číslo účtu, na které můžou lidé posílat dary, je 2200331006/2010. Jak darovat? Na uvedené číslo účtu pod variabilním symbolem 327854 (ten určuje přijatý druh platby = daruji napsáno na mobilu vznikne slovo „daruji").

„Také ale budeme potřebovat realizovat rekonstrukci prostor, takže kdyby se nějaká stavební firma uvolila v rámci pomoci zasponzorovat nás drobnými stavebními pracemi, toto jistě uvítáme. Může se jednat i o materiální dary: budeme potřebovat chladící boxy, vybavení kanceláře, vybavení skladu, jako třeba regály, váhy, dále vysokozdvižný vozík, počítač, software, automobil pro rozvoz potravin. Nepohrdneme samozřejmě ani použitým zařízením. Podaří-li se finance a vybavení poshánět, tak bychom chtěli banku zprovoznit na jaře 2013," dodává Jiří Cerman.

Jak potravinová banka obecně funguje? Jak již Deník koncem října informoval, soukromí dárci, obchodní řetězce či potravinové firmy zdarma poskytují různé potraviny. V České republice je ta liberecká teprve čtvrtá u nás. „První vznikla v Praze, pak v Ostravě a Litoměřicích, teď v Liberci," řekl Jiří Cerman, který se rozhodl projekt iniciovat zhruba v květnu letošního roku poté, co se o něm dočetl v zahraničním tisku.

„Je to nezisková, nestátní organizace, prozatím není financována z veřejných zdrojů a jejím hlavním cílem je omezit plýtvání potravinami. Ročně se na celém světě znehodnotí 1.3 miliardy tun potravin. Nejvíce, téměř 300 kg připadá na jednoho obyvatele Evropy a Severní Ameriky. Na druhou stranu i v České republice je hodně potřebných, kterým tyto potraviny mohou hodně pomoci. Cílem tedy je získávat přebytky produkce potravinářského průmyslu, nebo neprodané potraviny od obchodních řetězců či potravinových firem, také od soukromých dárců… a to zdarma."

Banka takto získané jídlo dál přerozdělí také zdarma potřebným lidem prostřednictvím humanitárních nebo charitativních organizací. Potravinové banky jsou známé hlavně v zahraničí, kde se tamní obchodní řetězce takto „zbavují" jídla s krátkou dobou spotřeby.