Až padesát pacientů denně musí vyšetřit urologické ambulance Krajské nemocnice v Liberci. Provádějí tu plánované zákroky i urgentní vyšetření. Záněty močového měchýře, ledvin, varlat,  vyšetření prostaty. To vše v nevyhovujícím prostředí téměř sto let staré  budovy chirurgie.

Během necelého měsíce se ale vše změní. V těchto dnech finišuje rekonstrukce nové urologické ambulance za 5, 3 milionů korun. Nemocnice ji zaplatila ze svého a po třech měsících jí otevřou už 1. května. Vzhledem k narůstajícímu počtu nových pacientů se sice nezkrátí čekací doby. „Pro pacienty, ale i personál to znamená mnohem větší komfort,“ zdůraznila při včerejším oficiálním otevření  nových prostor vrchní sestra oddělení Lucie Žídková.

Teď čeká zaměstnance nemocnice stěhování, aby bylo do začátku května všechno na svém místě. Ambulance je  moderně vybavena, díky špičkovému vybavení, například ohebnému cytoskopu na odebírání vzorků při vyšetření prostaty už pacienti nemusí ležet v nemocnici.
Právě onemocnění prostaty je  v současné době nejpalčivějším problémem. „Vzhledem ke stárnutí populace narůstá počet mužů s touto diagnózou,“ potvrdil primář oddělení Jan Mečl. Drtivou většinu pacientů přitom dokáží léčit. A to jak u nezhoubných, tak i zhoubných variant onemocnění. „Stále opakuji, že důležité je přijít včas. Pokud člověk objeví krev v moči, vždy to signalizuje problém. Zánět, močový kámen a nebo rakovinu. Vyšetření je důležité i pokud se tam krev objeví pouze jeden jediný den a pak příznaky přejdou. „Další krvácení se může objevit třeba i po roce, a to už bývá zpravidla pozdě, lehce řešitelný nádorek se mezitím rozroste,“ apeluje na pacienty primář Jan Mečl. Pozor by si měli dát muži nad padesát let a se zátěží diagnózy v rodině.