Plán se od počátku potýkal s předsudky některých obyvatel, kteří klientky z Jestřebí nechtěli za sousedky. Nyní se proti postavili úředníci. Nelíbí se jim, jak mají nové domky v Sosnové a v Zahrádkách vypadat. Na připomínky úředníků památkářů upozornil deník Právo.

Na stavbu domků, kam se má přestěhovat padesát klientek z Jestřebí, přitom získal zřizovatel Liberecký kraj, stomiliónovou evropskou dotaci.

„Bylo vydáno nepřípustné závazné stanovisko ve věci umístění objektů v rámci transformace Slunečního Dvora, a to z důvodu umístění v prostoru kulturní památky Valdštejnské aleje a alejí Borek, kde je zájem z pohledu památkového zákona o zachování historického charakteru, prostorového uspořádání a krajinné dominanty," uvedla za úředníky památkové péče pro Právo mluvčí Městského úřadu v České Lípě Kristýna Brožová. „Pozemek je součástí památkové zóny Zahrádecko, která vznikla pro ochranu kulturních a památkových hodnot území."

Odvolání

Krajský radní pro sociální věci Petr Tulpa (SLK) vysvětlil, že památkářům vadí podoba chráněného bydlení v Zahrádkách pro klientky ústavu, které je navrženo jako dvojdomek. „Je to údajně v rozporu s územním plánem. Přitom domy okolo jsou mnohem větší. Ještě se odvoláme," řekl Právu Tulpa.

Valdštejnská alej a alej Borek Tři sta let stará Valdštejnská lipová alej u Zahrádek patří mezi přírodní unikáty Českolipska. Vloni byla vyhlášena nejobdivovanější alejí v Libereckém kraji. „Z těch 300 let starých lip na mne prostě dýchla historie. Byla jsem tam v okolí náhodou na výletě a bylo ideální počasí na focení. Podzimní mlha se už zvedala, klubal se slibný podzimní den. Alej končí starým kamenným mostkem přes Bobří potok, prostě úžasné místo," popsala alej Irena Brožová, která ji do ankety Alej roku nominovala. Nedaleká alej Borek není tak slavná, ale také patří mezi vzácná místa. Leží při pokračování cesty vedoucí ze Zahrádek k místnímu hřbitovu a kostelu sv. Barbory.

V případě plánovaného bydlení v Sosnové vadila úředníkům navržená rovná střecha. Tu projektanti navrhli kvůli podmínkám získání dotace. „EU tvrdí, že půda v sedlové střeše jsou neuznatelné náklady. Střechu tedy doděláme za krajské peníze," dodal Tulpa s tím, že úprava projektu nebude složitá a termín začátku stavby naplánovaný na letošní podzim nebude ohrožen. Podle dotačních podmínek by se měly klientky nastěhovat nejdéle v prosinci 2015.

Kromě Zahrádek, Sosnové a České Lípy může několik klientek zůstat v Jestřebí, jen by se z pavilónu na okraji obce přesunuly do domku, který by vyrostl o něco blíže k obyvatelům. Místním se ale plán nezamlouvá. Zastupitelstvo v Jestřebí stavbu odmítlo.

„Tak si je vezměte k sobě! Petice je jasná, jděte jinam! Kdo je bude večer zamykat!? Špatně se na ni podívám, rupne jí a bude mi dělat naschvály…" zaznělo mimo jiné na únorovém jednání v Jestřebí.

Padaly tu ale i věcné připomínky, zástupcům kraje lidé nejvíc vyčítali, že o záměru vybudovat dům na okraji obce s nimi nemluvili dříve, než byly zakoupeny pozemky.

Při hledání míst pro chráněné bydlení se negativní postoje ovlivněné předsudky objevily i v nedalekých Zákupech nebo ve Stráži pod Ralskem. V rámci projektu najdou nové bydlení v Novém Boru a Cvikově i klientky ústavu v Mařenicích.

„Chceme ty ženy dostat blíž k lidem, zkvalitnit jejich životy. Nikomu z vás přece nikdy neublížily, není důvod si myslet, že se jejich chování změní," vysvětloval lidem Milan Šveřepa z Národního centra podpory transformace.