Žádné velké zakázky, které by se musely vypisovat podle nového předpisu ale představitelé měst na Českolipsku na duben většinou nechystají. Ten pak bude pravděpodobně co do počtu vyhlášených výběrových řízení na veřejné zakázky velmi chudý.

„Některé zakázky budou po administrativní stránce daleko náročnější na přípravu. Navíc budeme muset daleko pečlivěji plánovat veškeré termíny a lhůty pro zadávání veřejných zakázek,“ řekla mluvčí novoborské radnice Jana Maněnová.

Částka, od které už radnice musí veřejnou zakázku zadávat podle novely zákona, je jeden milion u dodávek a služeb a tři miliony u stavebních prací. U těchto akcí pak budou města muset nejméně třicet dní před tím, než vůbec k soutěžení zakázky dojde, oznámit svůj záměr na internetu.

Pokud se jim navíc nesejdou alespoň dva zájemci o danou práci, musí se výběrové řízení zrušit a poté udělat znovu.

Losování zakázáno

Z více než dvou firem nebo soukromníků, kteří se přihlásí ve výběrovém řízení, pak vítěze už hodnotící komise nesmí vybrat pomocí losu.

„Rada města schválila už na začátku prosince novelu směrnice o veřejných zakázkách, která platí od ledna tohoto roku. Ta částečně přesouvá rozhodování na radu města. V praxi to pak znamená, že zakázky za více než dvě stě tisíc korun musejí nejprve odsouhlasit právě členové rady,“ upřesnila Jana Maněnová. Novou směrnici pak připravují také na radnici v Zákupech nebo v Doksech.

Spousta obcí a měst v republice se snažila zakázky, které by spadaly pod novelu zákona, vysoutěžit ještě v průběhu března a za starých podmínek. I kvůli počtu předem oznámených zakázek se tedy předpokládá, že v dubnu se příliš výběrových řízení nevypíše.

Představitelé měst na Českolipsku však čas příliš netlačil. Většina výběrových řízení na veřejné zakázky, která proběhla v březnu nebo dříve, totiž byla za méně než milion korun. Výjimku ale tvoří například Stráž pod Ralskem, kde ve středu 28. března vypsali soutěž na rekonstrukci mateřské školy, kde se předpokládané náklady pohybují okolo dvaadvaceti milionů korun.

Rozhodnou dotace

„Další zakázky, na které by se vztahovala novela zákona, budeme vypisovat až v momentě, kdy na ně získáme dotace. A to stejně nevíme přesně, kdy to bude,“ shodli se starosta Zákup Radek Lípa a starostka Doks Eva Burešová.

Kromě jiných změn zákon ještě zavádí novou instituci „osoby se zvláštní způsobilostí“.

Tou musí být zaměstnanec úřadu nebo jiné veřejné organizace, který bude muset projít školením ministerstva pro místní rozvoj, bude se vyjadřovat k dokumentaci k zakázce a bude také členem hodnotící komise.

„Administrativy bude u některých zakázek tolik, že podle mě zejména malé obce nebudou mít člověka, který by ji zvládl. Budou si tak muset najmout firmu, aby jim papíry připravila, což pro ně bude znamenat nemalé výdaje navíc. My si například vše děláme sami právě kvůli úspoře peněz. A budeme se snažit takto postupovat i nadále,“ doplnil místostarosta Cvikova Jaroslav Švehla.