„Majitelé nahlásili úhyn, odebrali jsme vzorky, které se posílaly k analýze. Ve středu večer jsme dostali výsledky. Bohužel byly pozitivní," potvrdil ředitel Státního veterinárního ústavu v Semilech Roman Šebesta.

Spolu s kachnami musela rodina obětovat i další drůbež, včetně slepic, bažantů a chovu holubů. Podle majitelů naštěstí nešlo o žádné soutěžní exempláře. „Byli to obyčejní holubi, jaké se běžně drží v hospodářství, všechny jsme museli postřílet," dodal majitel farmy. Ostatní zvířata byla během čtvrtečního odpoledne usmrcena pomocí injekce se speciálním preparátem.

NÁKAZU NELZE PODCENIT

Na místě byli také hasiči a policie. „Pokud se jedná o nákazu, jako že se jedná, musí utracení chovu probíhat ve speciálním režimu. Zvířata nemohou likvidovat chovatelé, odborníci, navíc je to spojeno i s likvidací, kterou provede asanační podnik, v tomto případěv Mimoni," vysvětlil Šebesta. Podle něj se navíc zatím neví, zda nemoc nezpůsobil virus H5N5, který může být nebezpečný i pro člověka.

I proto jsou při likvidaci ohnisek nákazy přítomni hasiči, kteří pomáhají při dekontaminaci místa, pracovníků veterinárního ústavu i pytlů s usmrcenými zvířaty. Na místě zasahovaly profesionální hasičské jednotky z Turnova a Liberce.

V oblasti budou následně vyhlášena zpřísněná bezpečnostní opatření. Mimo jiné se vytvoří tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové dozorové pásmo kolem nově zjištěného ohniska. Kromě těch běžných se doporučuje například zamezení pohybu cizích osob v místě chovu, aby se zamezilo přenesení nákazy člověkem. V celém ochranném pásmu se také provede sčítání drůbeže.

V Libereckém kraji jde zatím o první ohnisko nákazy, v rámci celé ČR užo jedenácté. Nejohroženějším chovem v kraji je ZOD Brniště u České Lípy, které je největším chovatelem krůt v České republice.

V souvislosti s novými ohnisky nákazy se tu ale žádná další speciální hygienická opatření nezavádí.
„Chovy jsou pod stálým veterinárním dozorem. Soustředíme se ovšem na velmi důsledné a precizní dodržování všech hygienických opatření, která provádíme standardně a celoročně," popsal vedoucí chovu, Martin Tahadlo. Mezi opatření patří například zasíťované haly, zákaz vstupu pro cizí osoby do areálu či důsledná dezinfekce sil s krmivemi plochy pod nimi. Samozřejmé jsou hygienické předpisy pro zaměstnance. Také na převoz drůbeže buď uvnitř samotného areálu nebo ke zpracování se používají specializované dezinfikované vozy.