Dosud starý a nejednoznačně vykládaný zákon na záznamy na webu vůbec nepamatuje vznikl totiž v době, kdy byl internet teprve v plenkách.

„Jsme dnes v situaci, že při zveřejnění audio a video záznamu podle některých stanovisek porušujeme práva osob, která zde vystoupí. Myslíme si ale, že veřejný zájem je nad zájmem jednotlivce," řekl Deníku hejtman.

Záznamy svých zasedání zveřejňuje celá řada měst a obcí už řadu let, nikdo je za to doposud nepotrestal. Jedním z prvních byly Semily, jejichž starosta, poslanec TOP 09 Jan Farský, k tomu před lety dokonce vyzýval, aby ve věci bylo konečně jasno. „Veřejně jsem tehdy vybízel, ať nás za to někdo žaluje, nikdo se ale nenašel. Takže dodnes není jasné, jestli se to smí. Chápu proto Liberecký kraj, že tento strašák všech starostů chce konečně odstranit," sdělil Farský. Na dotaz Deníku, jestli je zveřejňování záznamů zastupitelstva legální, odkázal Úřad na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) pouze na stanovisko z roku 2004, v němž je formulován právní názor. Stojí zde, že v případě osobních údajů (například jmen a adres) se musí tyto záznamy anonymizovat.

Co říká zákon?

§ 97 zákona o obcích říká, že obec informuje občany o činnosti orgánů obce na zasedání zastupitelstva obce způsobem v místě obvyklým. Neboť zákon vznikl v roce 1991, tedy v době neznalosti možností a vlastností internetu, možnost pořizování audio a videozáznamu a jeho umísťování na web neřeší.

To by se nyní mělo změnit. Nový zákon má internetové záznamy přímo povolit.

Zákon o obcích a krajích, jehož novela je v parlamentu, má podporu nejen Libereckého kraje, ale i řady dalších poslanců, kteří jej už v minulosti navrhli. Podle poslance TOP 09 Jana Farského již prošel prvním čtením, přičemž definitivně schválen by měl být v březnu. Účinnosti má nabýt dnem vyhlášení.

„Právě se zákonem zabývá Ústavněprávní výbor a Výbor pro veřejnou správu. Podpořila jej vláda i poslanci ODS, TOP 09, ČSSD i VV," zmínil Farský.

S jeho schválením ubude jedna starost všem radnicím, které i přes negativní názor ÚOOÚ záznamy zveřejňovaly. A může to být recept i pro ta města, která se toho právě z těchto důvodů dosud bála.

„Záznam na internetu je jediný způsob, jak řadový občan může kontrolovat zastupitele při práci. Ne každý totiž může v úterý ve 14. hodin přijít sledovat zasedání živě," dodal hejtman Půta.