Chce kandidovat na předsedu politického hnutí Starostové a nezávislí (STAN) a na celostátním sněmu 28. března vystřídat v čele hnutí poslance Petra Gazdíka. 

Pieter byl jediným kandidátem na předsedu, podle Půty byla volba jednoznačná. Nový předseda dostal 35 z 37 možných hlasů. 

STAN a Starostové pro Liberecký kraj jsou dvě různé politické organizace. Vzhledem k tomu, že české zákony dovolují členství jen v jedné straně, rozhodl se Půta ukončit členství v uskupení libereckých starostů a vstoupit do STAN, který nemá v Libereckém kraji vlastní organizaci. Starosty tu bude dál reprezentovat SLK, které chce zůstat na celostátní organizaci nezávislé. Půta, který je zároveň libereckým hejtmanem, by rád zůstal se svou starou organizací v úzkém kontaktu. Kandidaturu Půty do vedení STAN místní uskupení podporuje, jeho nominaci schválil sněm libereckých starostů už počátkem března. 

Starostové pro Liberecký kraj stojí od podzimu 2012 v čele Libereckého kraje. Na krajské úrovni se snaží dělat otevřenou, slušnou a vstřícnou politiku a totéž chce Půta prosazovat i v novém vedení STAN. Odchod do STAN podle něj rozhodně neznamená, že by chtěl krajskou politiku opustit. Chce zůstat hejtmanem a hájit zájmy kraje. "Pokud o to budou členové SLK a veřejnost stát, jsem připraven naši práci na kraji v roce 2016 obhajovat," řekl již dříve ČTK. 

Krajský sněm SLK si dnes zvolil i čtyři místopředsedy, mezi nimi i poslance Jana Farského.