Hlavním tématem odborné exkurze bude prohlídka bývalých vojenských výcvikových prostorů v oblasti mezi městy Köningsbrück a Dauban. „Zde bychom se měli dozvědět o způsobech revitalizace krajiny s ohledem na ochranu přírody i význam bývalých kasáren," uvedl k chystané návštěvě Vít Příkaský, člen rady kraje pověřený řízením resortu regionálního rozvoje.

Cílem návštěvy je získání zkušeností a poznatků k revitalizaci Ralska. Delegace také navštíví jezero Geierswalder See, které vzniklo zatopením povrchového dolu i biosférickou rezervaci Hornolužická krajina rybníků a vřesovišt.

Zástupci Regionálního plánovacího svazu Horní Lužice – Dolní Slezsko navštívili bývalý vojenský prostor Ralsko na pozvání kraje už v loňském roce. „V Sasku jsme řešili využití dvou velkých vojenských prostorů, které ukončily činnost, a my jsme je museli revitalizovat," shrnul tehdy vedoucí Regionálního plánovacího svazu Horní Lužice – Dolní Slezsko Peter Heinrich, který připomněl, že se jejich svaz podílí i na revitalizaci povrchových dolů v česko – německém příhraničí (např. známé Olbersdorfské jezero u Žitavy - šedesátihektarová vodní plocha vznikla v roce 1999 zatopením hnědouhelného povrchového dolu).

V rámci exkurze se saští odborníci seznámili s problematikou bývalé těžby uranu a následných sanací ve Stráži pod Ralskem, rekreačním využitím Máchova jezera a Doks, areálem bývalého vojenského letiště Hradčany, současným stavem infrastruktury v Ralsku, největší fotovoltaickou elektrárnou v České republice (260 tisíc panelů), loveckou oborou Vojenských statků a lesů, záměrem vytvoření Geoparku Ralsko a celkovou vizí Libereckého kraje o budoucnosti tohoto území.

Plány kraje jsou jasné – vznik turisticky atraktivní oblasti pyšnící se nedotčenou divočinou i přírodními krásami, trasami pro pěší i milovníky kol, místo, kam budou lidé rádi jezdit a vracet se a místní obyvatelé si tady najdou práci. Je jedno, jestli v cestovním ruchu nebo v nových průmyslových zónách.

„Víme, že celé okolí Olbersdorfského jezera bylo nejen zrekultivováno, ale i přizpůsobeno nárokům na moderní volnočasové aktivity. Vznikla třistametrová písečná pláž, hotel parkoviště, půjčovna lodí, několik restaurací, hřiště pro děti, cyklostezka a naučná stezka a rozvoj zde pokračuje. To by mohla být cesta, kterou bychom se mohli a chtěli dát. Samozřejmě vedle vytvoření malých průmyslových zón, které by vytvořily pracovní příležitosti," naznačil některé záměry při loňské exkurzi Josef Jadrný.

Ralsko dnesPozemky bývalého vojenského újezdu spravovala do konce roku 2005 státní organizace Privum, která měla na starost jejich privatizaci. Poté Libereckému kraji připadlo letiště v Hradčanech a nejbližší okolí. Město Ralsko získalo všechno ostatní. Svou rozlohou 171 km2 je tak 4. největším městem v Česku po Praze, Brně a Ostravě. Stát si v bývalém vojenském újezdu ponechal lesní půdu ležící mimo obydlená sídla, která je v majetku ministerstva obrany a hospodaří na nich Vojenské lesy a statky.