Letos se mají sběratelé mincí a medailí na co těšit. Česká mincovna chystá nejen pro numizmatiky unikátní kolekci šesti replik připomínajících historická platidla, jež razily v minulosti mincovny na našem území. Konkrétně se jedná o Jáchymov, Kutnou Horu, Prahu, Opavu, Olomouc a Kroměříž.

Cílem nové kolekce je přiblížit veřejnosti historii oboru a zároveň se přihlásit k odkazu ražby mincí v českých zemích, na který Česká mincovna navazuje. Jako první byla vydána replika jáchymovského tolaru. 

„Touto kolekcí vzdáváme hold odkazu starých mincmistrů kutnohorských, pražských, jáchymovských a dalších. Jako jediná tuzemská mincovna oprávněná razit mince emitované Českou národní bankou svou činností navazujeme na jejich práci a cítíme se tím být zavázáni,“ vysvětlil člen představenstva a ředitel České mincovny Radek Šulta.

Partnery projektu se staly vybrané instituce reprezentující zaniklé mincovny. První v pořadí je Muzeum Karlovy Vary, které spravuje expozici umístěnou v bývalé Královské mincovně v Jáchymově. Odbornou garanci přijal Petr Vorel, významný český historik a numizmatik.

„Historické mincovny a jejich výrobky patří k cenným součástem našeho kulturního dědictví. Český stát po staletí patřil k nejvýznamnějším producentům stříbra v Evropě a mince u nás ražené proto ovlivňovaly peněžní oběh i daleko za hranicemi. Dějiny našich mincoven však v sobě skrývají také poučení o příčinách měnové nestability a politicky vyvolaných dramatických inflací, což je i v dnešní době téma nanejvýš aktuální,“ konstatoval.

Každá replika bude vytvořena výhradně podle originálního historického platidla a vyražena z jedné troyské unce ryzího stříbra. První v pořadí – jáchymovský šlikovský tolar – byla vydána před několika dny. Další repliky budou veřejnosti představeny v dubnu, červnu, srpnu, září a listopadu. Každá z nich bude stát 1 570 korun. Součástí balení bude brožurka s odbornými texty popisujícími ekonomický a historický kontext vzniku jednotlivých mincoven a platidel.