Od začátku prázdnin při dopravních nehodách ošetřila Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje více jak 80 osob.

„Dospělé pacienty, kteří jsou bezprostředně ohroženi na životě převážíme na traumatologii do liberecké nemocnice, děti se vozí na speciální pracoviště do Hradce Králové nebo do Ústí nad Labem," popisuje převoz zraněných Jan Lejsek, lékařský náměstek Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje a pokračuje:

„Na místě nehody nejsme nikdy sami, společně s námi zde zasahuje policie, která řídí provoz, a hasiči, jenž například vyprošťují zraněné. V první chvíli u pacienta zjistíme životní funkce, které se snažíme zastabilizovat. Poté zraněného převážíme do nemocnice, vše musíme stihnout do 60 minut, často se proto využívá vrtulník," popisuje Lejsek.

Lůžko na oddělení traumatologie v Liberci obsadí z autonehody jeden až dva pacienti týdně. Mezi nejčastější příčiny tragických dopravních nehod patří nezvládnutí řízení ve vysoké rychlosti.

„Každá tragická nehoda a každé zranění se nedozírným způsobem dotýká jak samotných obětí, tak i řady dalších lidí. Medicína v poslední době v mnohém pokročila, ale ani dnes není všemocná. Řidiči aut, cyklisté a chodci by měli mít na paměti, že i poměrně malá rychlost může být životu nebezpečná," dodává přednosta Traumacentra krajské nemocnice Richard Lukáš.

Traumacentrum liberecké nemocnice disponuje 34 lůžky. Z tohoto počtu jsou 4 lůžka na společné chirurgické jednotce intenzivní péče (JIP). „Na pacienty dohlíží 9 lékařů, 12 zdravotních sester a 4 rehabilitační sestry," doplnil přednosta Richard Lukáš.

Jednou z pacientek Traumacentra byla i Jitka Kašková.

„Je to asi rok, co jsem se na oddělení ocitla. Vyrazili jsme s přítelovou rodinou na letecký den. Jenže jsme tam ani nedojeli. Do protisměru vjel opilý řidič, který do nás čelně narazil. Já jsem seděla na místě spolujezdce a kdybych nezvedla nohy, tak je už ani nemám," popisuje autonehodu Kašková. Vybavují se jí pouze útržky.

„Auto se okamžitě začalo točit a já si o karosérii vozidla rozdrtila lícní kost, o nose ani nemluvě. Pamatuji si pak už jen to, jak mi záchranář pořád opakoval, že to bude dobrý, že se nemám čeho bát," vypráví bývalá pacientka Traumacentra.

„Potom jsem se probudila na oddělení, kde mě dali dohromady, že ani nikdo nepozná, že jsem nějakou autonehodu měla. Zbytek osádky vyvázl jen s lehkým zraněním," dodává Kašková.

Těžké úrazy jsou v naší republice hlavní příčinou úmrtí obyvatel do 40 let a v celé populaci jsou čtvrtou nejčastější příčinou smrti.

Ročně je v České republice nutno ošetřit přibližně 10 000 těžkých úrazů.

Statistika dopravních nehod na Liberecku

Během prázdnin ošetřili pracovníci Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje při dopravních nehodách:

v červenci 54 osob

do 16. srpna 27 osob

Mezi nejtragičtější nehody se letos zařadila ta, ke které došlo koncem května u Hrádku nad Nisou. Čtyřem členům posádky nedokázala vrátit život ani rychlá pomoc záchranářů. Nehodu přežil jen jeden mladistvý chlapec, který utrpěl těžká poranění.