I proto jim už několik let ochránci přírody pomáhají strastiplnou cestu překonat.

Nejinak je tomu letos na Frýdlantsku, kde je lokalit vhodných pro život žab nejvíce. V okolí Bulovky a Oldřichova v Hájích je hned několik míst, kde by řidiči měli zpozornět.

„Žáby, čolci a mloci se právě začali probouzet v prostoru kolem Šolcova rybníka. Bohužel, v migraci jim brání silnice z Oldřichova v Hájích do Raspenavy,“ řekla Deníku zooložka CHKO Jizerské hory Petra Menclová.

K tomu, aby žáby hromadně neumíraly pod automobily, jim musí pomoci lidé. Právě v okolí Šolcova rybníka proto každoročně umísťují ochránci zvířat bariéry, které jim ve vstupu do vozovky zabrání.  Deníku to potvrdila zaměstnankyně Střediska ekologické výchovy Libereckého kraje Střevlík Jitka Hybnerová.

„Obojživelníci se už probudili. Sluníčko a vysoké teploty ohřály půdu, kde jsou přes zimu zalezlí. Začínají migrovat,“ uvedla.

Migrují 3 týdny

Žabí zábrana nedovolí obojživelníkům v cestě přes silnici. Má podobu odolné plachty, která je natažena podél silnice mezi stromy. Podél ní jsou vykopány hluboké kanály, kam putující  žáby napadají. Několikrát denně je pak třeba nádržky vybrat a žáby ručně přenést přes silnici. To vše dělají členové neziskové ekologické organizace Suchopýr.

„Žáby migrují vždy několik dnů. Poslední jedince očekáváme asi za 3 týdny,“ doplnila Jitka Hybnerová.

Přimět žáby, aby volily jinou cestu,  je nemožné. Migrují zde už po staletí a silnice jejich přirozený biotop uměle přerušila. Dlouhé roky zde žáby umíraly pod koly aut, postupně se začala objevovat alespoň dopravní značka, informující o výskytu žab (na fotografii). Ani ta ovšem problém nevyřešila.
„Ropucha obecná se páří už cestou, takže samička, která má na zádech samečka, překonává silnici běžně několik hodin. Zastavuje se a odpočívá,“ vysvětlila Jitka Hybnerová.

Potřebují vodu

A proč se vlastně žáby rok co rok vždy z jara stěhují až o několik kilometrů? Důvodem je právě jejich rozmnožování. K tomu, aby vyvedli mladé, potřebují vodu. Do ní nakladou oplozená vajíčka, z nichž se vylíhnou pulci. Ti používají k dýchání žábry a teprve po dokončeném vývoji mohou žít na souši. Migrace žab je tak dvakrát ročně nutností k zachování jejich populace.

„Přes zimu jsou zalezlí v dutinách, skalách a pod kmeny stromů. Probouzí se hned zjara a jakmile se spáří a nakladou vejce, vracejí se zpět. To už ale není tak hromadné a proto  je nemusíme zachraňovat,“ upřesnila zooložka CHKO Jizerské hory Petra Menclová.

Kde migrují?

- Okolí Šolcova rybníka – silnice z Oldřichova v Hájích do Raspenavy.
- Celá oblast kolem přehrady Souš
- Panenský rybník v Pertolticích u Bulovky a okolí
- Markvartický rybník – silnice z Rynoltic do Jablonného v Podještědí