Někteří si půjčují peníze, aby koupili byt, elektroniku, vysněné auto nebo aby nakoupili dárky a potěšili tak své blízké. Jiní ztratili zaměstnání nebo splácí starší půjčky. Obyvatelé Libereckého kraje však s penězi umí hospodařit, s dluhem se zde potýká jen každý dvacátý člověk. Vyplývá to ze statistik společnosti Kruk Česká a Slovenská republika, která se zaměřuje na správu pohledávek.

Liberecký kraj je tak šestým nejméně zadluženým v České republice.

„Zadluženost obyvatel regionu klesá. Zatímco v roce 2014 dlužili v průměru 36 906 korun, loni se částka snížila přibližně o 30 procent na 25 539 korun," srovnává Markéta Fixová ze společnosti Kruk. Nejvíc zadlužení jsou Pražané, splácí přes 35 tisíc korun. Naopak nejnižší dluhy mají obyvatelé sousedního Ústeckého kraje, splácí necelých 23 tisíc korun.

Zbytečně rozhazují

Podle průzkumu agentury STEM/MARK, který si společnost Kruk nechala vypracovat, je nejčastější příčinou zadlužení ztráta zaměstnání. Hned za ní je lehkomyslnost.

„Podle zhruba třetiny dotázaných jsou nejčastějším důvodem finančních problémů neuvážené výdaje a investice, 22 procent lidí vidí důvod zadlužení v rozhazovačnosti, plýtvání a v žití si nad poměry," říká Markéta Fixová.

Nejčastější důvody vzniku malých dluhů.

Obdobím, které nejvíc láká k nákupům na dluh, jsou Vánoce. „Bohužel proto v této době hrozí největší riziko pádu do dluhové pasti," podotýká ředitel Nebankovního registru klientských informací Jiří Rajl.

Předejít finančním problémům může podle odborníků pevná vůle a dobrá znalost domácího rozpočtu. „Tedy přehled o příjmech, výdajích a tím i o celkové finanční situaci osoby či rodiny. Teprve po pečlivém zvážení finanční situace je možné se rozhodnout, zda a do jaké výše si půjčit, a následně dluh bez problémů splácet. Lidé by měli vzít v úvahu možné komplikace a počítat s přiměřenou finanční rezervou," upozorňuje Markéta Fixová.

Splácet začala čtvrtina dlužníků

Do problémů se splácením se může dostat každý. Nejhorším řešením je nic nedělat. „Existují dvě metody, které mohou ulehčit situaci dlužníka. Refinancování, tedy nahrazení již existujícího úvěru jiným, výhodnějším, který dlužník uzavře u nového poskytovatele. A konsolidace, což je sloučení několika půjček do jedné," radí finanční specialistka Pavla Rýznarová.

Podle Markéty Fixové ze společnosti Kruk začalo loni svůj dluh splácet pouze 27 procent dlužníků.

Ženy jsou přitom disciplinovanější. „Splácet začalo 29 procent žen, ale jen 24 procent mužů," říká Fixová.

V podílu zadlužených mužů a žen v Libereckém kraji je větší rozdíl než v celorepublikovém měřítku. Zatímco v regionu poměr činí 58 procent mužů ku 42 procentům žen, celorepublikově je to 53 procent mužů ku 47 procentům žen.

Kde hledat pomoc?- Lidé, kteří si nevědí rady se splácením svých dluhů nebo teprve uvažují o půjčce, se mohou zdarma obrátit na Poradnu při finanční tísni. Její odborníci jsou schopni posoudit individuální finanční situaci a doporučit vhodné řešení.
- V Libereckém kraji má instituce pouze výjezdní poradnu v České Lípě. Stálou kamennou pobočku lidé naleznou v sousedním Ústeckém kraji v Ústí nad Labem, dále v Praze a Ostravě.

Dluhy v České republice.

Dluhy v Libereckém kraji.