O zhruba 70 let se zkrátí sanace po těžbě uranu ve Stráži pod Ralskem. A to díky nové neutralizační a dekontaminační stanici (NDS 10), kterou ve státním podniku DIAMO slavnostně otevřeli v pátek. Složitá technologie za asi 1,37 miliardy korun pomůže vyčistit více než 100 tisíc tun kontaminované podzemní vody ročně.

Sanace by měla ve Stráži pod Ralskem díky tomu skončit už v roce 2037. O pět let později by v oblasti neměly být ani staré budovy a vrty. Příroda by se tak měla vrátit zpět. Další těžba nebude

Obnovení chemické těžby, která byla na Českolipsku ukončena v roce 1996, se navíc v žádném případě znovu neplánuje. V pátek to potvrdil ministr průmyslu a obchodu ČR Martin Kuba.

„Jsem velmi rád, že se vláda rozhodla ozdravit a dekontaminovat tuto oblast po těžbě uranu. Mám také radost, že se podařilo sehnat finanční prostředky ke stavbě nové neutralizační a dekontaminační stanice, která tento proces výrazně urychlí. V žádném případě nepočítáme s obnovou chemické těžby uranu v této oblasti," ujistil Martin Kuba.

Řídí se sama

Ředitel státního podniku DIAMO Jiří Jež kvitoval, že se podařilo halu postavit za velmi krátkou dobu. „Stanice měla být hotová až v roce 2013. Sdružení DIAMO, které zakázku na stavbu technologie získalo, se tedy podařilo vše dokončit s téměř 1,5ročním předstihem. Nyní bude probíhat jednoletý zkušební provoz," upřesnil Jiří Jež.

Hlavním úkolem pobočky státního podniku DIAMO ve Stráži pod Ralskem je odstraňovat následky těžby uranu, která v oblasti probíhala od roku 1967. A právě k tomu slouží nově otevřená NDS 10, která je plně automatizovaná. Na její provoz tak dohlíží jen několik pracovníků.

Proces se opakuje

Ve stanici se sanují takzvané zbytkové technologické roztoky. Laicky řečeno jsou to kontaminované podzemní vody, které v oblasti po těžbě uranu zůstaly. Tyto roztoky se v NDS 10 neutralizují vápenným mlékem, které v první fázi odstraní až 90 procent kontaminantů. Roztok se poté neutralizuje vápenným mlékem ještě jednou.

Při chemické reakci vzniknou sraženiny, které je nutné následně odfiltrovat. Konečný kal, který celým procesem vznikne, se odváží na odkaliště. To je plocha o zhruba 180 hektarech v areálu státního podniku. Jednotlivé vrstvy kalů se postupně zarovnávají.

Neutralizačním procesem se z podzemních vod dostávají ještě další produkty. Především jde o uran, kterého se tímto způsobem získá asi 15 tun ročně. Pak se ještě získá čpavková voda, kamenec a voda. Většinu z nich státní podnik prodá.

Ve Stráži se radují

Velkou radost z nové technologie, která o desítky let zkrátí čekání na obnovení původní netknuté přírody, mají především obyvatelé ze Stráže pod Ralskem.

„Lidé se o proces sanace velmi zajímají. Stavba nové stanice dává lidem jistotu, že se tady příroda opravdu vrací tam, kde byla. Což má samozřejmě velmi pozitivní vliv na rozvoj města. Lidé mají opravdu radost," doplnila starostka Stráže pod Ralskem Věra Reslová.