„Vzhledem k formulaci cenového ujednání, že kalkulace obsahuje všechny oprávněné náklady včetně zisku, tak není ani zřejmé, jestli ona sleva již není započtena do těchto nákladů. Navíc není nikde zaručeno, že současná standardní cena neporoste, takže se můžeme dočkat i toho, že na konci pětiletého období nám bude poskytována 14,5% sleva z ceny přesahující 1.000 Kč/GJ," říká Černý.

Podle teplárny ale není pravděpodobné, že by k takovému nárůstu došlo. „Kalkulaci výsledné ceny ovlivňují nejvýrazněji výkyvy počasí a ve víceletém výhledu hlavně cena zemního plynu, která ale dlouhodobě stagnuje a její budoucí vývoj se bude pravděpodobně odvíjet tímto směrem. Plánovaná rekonstrukce centrálního zásobování má navíc v dlouhodobém výhledu přinést další úspory, které umožní výslednou cenu snižovat," uvedl tiskový mluvčí Teplárny Lukáš Jankovský.

Jenže podle Černého se sleva týká pouze dodávky tepla, ale ne ohřevu teplé vody, který je tak podle něj z teplárny dražší než ohřev vody v elektrickém bojleru. „Cena za dodávku teplé vody zůstává dlouhodobě stabilní a je zhruba na úrovni nově nabízených cen tepla při pětiletém kontraktu," oponuje Jankovský s tím, že největší náklady domácností na tepelnou energii představují dodávky tepla, ne teplé vody.

„Nabízet slevu věrným zákazníkům je výsměch. Od teplárny se stejně nemůže nikdo ve velkém odpojit. Většina klientů teplárny neodebírá teplo za téměř 900 Kč/GJ z lásky k ní, ale pouze z důvodu, že nemá přístup k náhradnímu zdroji tepla," rozčiluje se Černý. Zároveň se mu nelíbí, že nové smlouvy obsahují formulaci, že teplárna může ceník kdykoliv jednostranně změnit. „Vedeme s Teplárnou kvůli tomu dlouhé roky boj a zase se to tam objevilo. Podali jsme proto k Energetickému regulačnímu úřadu žádost o prošetření."

Podle Jankovského je ale teplárna povinna zákazníka o každé změně informovat, což prý dodržuje. Nový ceník prý naopak staví na stejnou úroveň jak velké, tak malé odběratele. Rozhodnutí ERU bude známo po Novém roce.