V Semilech sice koupaliště je, už dlouhé roky je ovšem v katastrofálním stavu a jeho využívání je zcela vyloučené. Na bazénu se vyřádili sprejeři, rozpadlým betonem prorůstá zeleň a voda se tu objeví jen v případě pořádného deště. Nyní se ale občanům začalo blýskat na lepší časy. Město totiž vážně uvažuje o přestavbě zničeného bazénu na biotopové koupaliště. Tedy takové, které k čištění vody využívá kořenové systémy rostlin a mikroorganismy.

„Návrh na vybudování biotopového koupaliště vyšel z návrhu veřejnosti při řešení participačního rozpočtu. Sami jsme nad touto investicí uvažovali, ale to, 
že si o ni řekli sami lidé, vnímám jako silnou podporu. Vidím, že Semiláci by něco takového opravdu chtěli. Předpokládané náklady na vybudování koupaliště a zázemí se pohybují na hranici deseti milionů korun, což by pro město mohlo být reálné," řekla starostka Semil Lena Mlejnková. Podle ní by nové koupaliště mohlo být hotové už příští rok.

Nové koupaliště v Semilech? Vyrůst by mohlo už za rok

Bez koupaliště jsou v Semilech už téměř dvacet let.

„Já jsem tam chodila jako dítě, už je to opravdu hodně dlouho, co není v provozu," potvrzuje starostka města Lena Mlejnková a pokračuje: „Dosud jsme trochu hřešili na to, že Semiláci mají mnoho možností v okolí. Bazény jsou v Chuchelně, Košťálově, Lomnici nad Popelkou, nově i v Turnově. To by se nyní mohlo změnit. Biotopové koupaliště je pro Semily skvělou možností, která je velmi reálná."
 Biotopová koupaliště patří k trendům. Stále častěji vznikají také v České republice, v zahraničí patří už ke standardům. Jejich výhodou jsou nízké provozní náklady, ale i řádově levnější realizace.

Vloni navíc vznikla Iniciativa pro obnovu koupaliště v Semilech, která právě výstavbu biotopového koupaliště podporuje a snaží se tento způsob propagovat mezi veřejností.

Lidé se s připravovaným záměrem mohou seznámit již na pondělním veřejném zasedání zastupitelstva. Na něm vedení města celý záměr představí. „Pokusíme se celou investici rozjet tak, aby se u nás mohlo už v příštím roce koupat. Zkušenosti s tímhle typem koupaliště jsou pozitivní, což si ověřil místostarosta Sábl, který už realizované stavby navštívil," předesílá Lena Mlejnková. „Ono vidět ve vodě čolka pak neznamená, že se nemůžeme koupat. Naopak to znamená, že je voda opravdu čistá. I když obvykle u těchto koupališť bývá zelená," dodává starostka Semil.