„Pokud muzeum se žádostí uspěje, bude muset expozice zhruba na dva roky zavřít. Práce ale zřejmě nezačnou dřív než na jaře 2018," řekl ředitel muzea Jiří Křížek. Projekt podpořili krajští zastupitelé, kteří dnes schválili předfinancování nákladného projektu.

PŘIBUDE KLIMATIZACE I VÝTAH

Severočeské muzeum v Liberci bylo postaveno na konci 19. století a tomu odpovídá i jeho stavebnětechnický stav. „Je to nádherná budova, potřebuje ale nové inženýrské sítě, chceme vybudovat i klimatizaci. V zimě tu musí být návštěvníci v kabátech, v létě je tu horko, což nesvědčí návštěvníkům ani exponátům," řekl Křížek. Budova je navíc extrémně bariérová. I jednotlivá podlaží rozdělují schody na různé úrovně. Největším úskalím je ale monumentální vstupní schodiště. Vedle něj by měl být venkovní výtah, který umožní přístup do muzea i postiženým nebo matkám s kočárky. Nové bude i zázemí pro návštěvníky.

Podle náměstkyně hejtmana Hany Maierové by měla rekonstrukce zajistit nejen bezbariérový vstup do muzea, ale i pohyb po jednotlivých podlažích. V knihovně se podle ní počítá s vybudováním klimatizované vitríny, která by umožnila vystavit vzácné tisky. „Velká renovace čeká expozici uměleckého řemesla v prvním patře," uvedla. Expozice by se měly podle ní rozšířit i do míst, kde jsou dnes kanceláře.

Severočeské muzeum v Liberci bylo založeno v roce 1873 jako uměleckoprůmyslové muzeum a v Česku je nejstarším muzeem tohoto typu. Už před 2 lety bylo muzeum kvůli opravám pět měsíců zavřené.