Pocházejí ze Severochemy, družstva pro chemickou výrobu Liberec, která byla založena přesně před 60 lety.

Podpalovač, který si zahrál ve filmu

PE-PO JE JEDNIČKA. Pevný podpalovač patří k nejstarším značkám spotřebního zboží u nás. Severochema ho vyrábí od roku 1964. To znamená, že příští rok mu bude padesát. Mezi další legendární výrobky patří iron.Určitě nejslavnějším a u zákazníků nejoblíbenějším výrobkem družstva Severochema je pevný podpalovač PE-PO.

„Jeho prodej činí 20 procent zisku, pokud mluvíme jen o klasické bílé kostce. V případě celé produktové řady jde o 30 procent zisku," říká obchodní ředitel Roman Oberer.

Málokdo ale ví, že nejde o vlastní produkt. „Jeho historie sahá až do druhé světové války do britského výzkumného ústavu pro paliva. U nás jsme ho začali vyrábět v roce 1964, což znamená, že příští rok mu bude 50," podotýká Oberer. A přidává i netradiční využití PE-PA.

PE-PO JE JEDNIČKA. Pevný podpalovač patří k nejstarším značkám spotřebního zboží u nás. Severochema ho vyrábí od roku 1964. To znamená, že příští rok mu bude padesát. Mezi další legendární výrobky patří iron.„Jednou ho filmaři použili nastrouhaný do filmu, hrál heroin. A podruhé ho zase někdo v jednom bulvárním plátku doporučoval čtenářce podpálit, že to navrátí ztracenou lásku," říká s úsměvem.

Služby proti graffiti

Severochema se ale nesnaží jen udržet zavedené výrobky, hledá i nové příležitosti. „Velký potenciál má program Antigraffiti. Nabízíme buď nástřiky proti posprejování nebo přípravky na jeho odstranění. Ale jako naši službu," dodává Oberer.

Severochema Liberec má v současné době sto zaměstnanců. „Letos počítáme se ziskem kolem pěti milionů korun a obratem kolem tří set milionů. V tomto měsíci dojde k mírnému nárůstu mezd," uzavírá finanční ředitel družstva Jiří Halámek.

Firma, kde je možné strávit celý život

Do Severochemy nastoupila Marie Jůvová v roce 1971. Možná ani ji samotnou nenapadlo, že tam stráví celý svůj profesní život. „Začala jsem tu pracovat, když byl dceři rok. Práci mi dohodila kamarádka a já toho nikdy nelitovala. Nic mi tu nechybělo," popisuje žena, která je už v důchodu a mohla by být doma.

Má štěstí. Družstvo Severochema patří k malému procentu zaměstnavatelů, kteří si svých lidí váží. „Zaměstnanci mají u nás i v současné době řadu benefitů a výhod. Od masáží přes příspěvky na dovolenou, když se daří, dáváme 13. a 14. plat," popisuje předseda představenstva Roman Hrnčíř. A Marie Jůvová jeho slova potvrzuje. „Máme se tu dobře. Práce na jednu směnu, výhody, výplata vždy včas. Neměnila bych. A doufám, že i když jsem už v důchodu, svůj jubilejní 45. rok si tu ještě odpracuji," uzavírá.