Nechceme dálnici přes Český ráj. Taková hesla před několika lety skandovali odpůrci jedné z variant trasování silnice R 35.

Dnes už plánovaná komunikace nese označení S5, nemá jít tedy o rychlostní komunikaci, ale pouze o silnici. Tolik alespoň řeč projektantů. V praxi to znamená, že ve hře je teď hlavně otázka šířky silnice. Přičemž už to nemusí být striktně čtyřpruh, ale postačí i třípruh.

„S takzvanou superseverní variantou přes Semily a s jižní přes Mnichovo Hradiště už se nepracuje. Jako nejvhodnější byl vybrán koridor přes Turnov, Rovensko a dál na Úlibice," vysvětluje starosta Turnova Tomáš Hocke.

To, o čem se teď vedou debaty, je tak kromě přesného trasování i šířka budoucí silnice. První varianta počítá s třípruhem po celé délce od Turnova do Úlibic. Druhá varianta je pak kombinací tří a čtyřpruhu. Od Turnova zhruba k Rovensku by byl čtyřpruh až k nové odbočce na Semily.

Od této křižovatky dál do Úlibic už by byl jen třípruh. Původně se přitom mluvilo o čtyřproudé silnici v celé délce, propočty intenzity dopravy však ukázaly, že je to zbytečné.

„Třípruhová silnice by zapadla mnohem lépe do krajiny než čtyřpruhová. Nemusely by se na ní budovat nadjezdy a podjezdy. Silnice se čtyřmi pruhy by znamenala v podstatě neproniknutelnou překážku pro zvěř," uvedl nedávno ředitel správy CHKO Český ráj Jan Mocek.

Na obě varianty nechá teď Ředitelství silnic a dálnic zpracovat posudek jejich vlivu na životní prostředí. Svou roli mohou hrát i náklady na výstavbu. Zatímco třípruhová varianta by vyšla odhadem na necelých deset miliard korun, čtyřpruhová na dvanáct. „Obávám se, že zpracovatel bude prosazovat čtyřpruh a ne třípruh. Odbor dopravy na kraji si totiž jede po vlastní linii, ať je tam jakákoliv politická reprezentace," zmínil na zasedání turnovského zastupitelstva jeho člen Ivan Kunetka. K jaké variantě se ale kraj, potažmo ŘSD, přikloní, zatím není jasné.

Součástí nové silnice by měl být i obchvat Turnova na Semily. Teď se vybírá ze šesti možností, kudy ho vést. „Pro nás je nejlepší varianta z Valdštejnska do prostoru mezi Sekyrovými Loučkami a Kvítkovicemi. Obchvat by obešel Kvítkovice a na současnou silnici z Turnova do Semil a Jilemnice by se napojil na odbočce ke Kozákovu," říká turnovský starosta Hocke. Trasa by měla být známá ještě letos na podzim.