Zpívají tam ptáci, voní příroda, vládne příjemné šero řeč není o procházce lesem, ale o speciální místnosti zvané Snoezelen, kterou pro své žáky nechala zřídit českodubská základní škola.

Neoficiálním průvodcem po útulně zařízeném pokoji je desetiletý Milánek. Místnost vybavená pohodlnými matracemi, trampolínou a polštáři je určená především pro něj a jeho kamarády ze tříd pro žáky s handicapem. Milánek nadšeně ukazuje na projekci obrázků zvířat na zdi nebo na světelná vlákna, jež místnost, stejně jako strop evokující hvězdnou oblohu, jemně prosvětlují.

Netypická učebna slouží pro stimulaci dětí s nejrůznějším mentálním či fyzickým postižením a děti z českodubské školy za ni mohou poděkovat paní učitelce Renatě Polcarové.

„Už se nám začala dařit například práce s hyperaktivními dětmi, které by pobyt v této místnosti měl uklidnit. Úžasně se tady chovají autisté, kterým prostor nabízí řadu podnětů," vysvětlila iniciátorka učebny, kterou k zapojení do projektu Snoezelen dovedl především rozhovor s kamarádkou na vysokoškolském srazu.

„K tomu, aby mohla vzniknout místnost Snoezelen, bylo potřeba tří věcí. Na začátku byl nápad paní učitelky, pak šikovné ruce našeho pana školníka a nakonec jsme museli sehnat finanční podporu," vysvětlil ředitel školy Jan Goll s tím, že projekt vyšel na necelých sto padesát tisíc a přispěli na něj především soukromí podnikatelé. Na Základní škole Český Dub momentálně fungují dvě třídy pro děti s postižením.