Prach a nadměrná hlučnost, to jsou hlavní problémy, na které si lidé bydlící v okolí Ferexu stěžují. Nejde přitom o záležitost posledních dní, lidé z okolí sepsali petici proti Ferexu už před třemi lety. Ve firmě si podávají dveře hygienici, pracovníci krajského úřadu i České inspekce životního prostředí. Kromě nadměrných emisí prachu 
a vysoké hlučnosti dostal Ferex pokutu i za nedodržování zákona o odpadech a za vypouštění nadměrně znečištěných odpadních vod. „Někdy se kolem Ferexu nedá ani projít, ze dvora tam vytéká nějaká černá, blátivá břečka, teče to po chodníku a někdy i dolů Husitskou ulicí,“ popisuje Milan Hradil.

Ferex sídlí v těsném sousedství vlakového nádraží 
v Liberci a kolem něj vede cesta z nádraží k bývalým pekárnám či k ulici Hanychovská.

Vysoká pokuta

Vloni udělila Česká inspekce životního prostředí Ferexu dvě pokuty. „Nejdřív to bylo 800 000 korun za znečištění ovzduší. Je tam neobyčejně vysoká prašnost, na střechách tam leží třiceti centimetrové vrstvy prachu, které by se měly odklízet, aby to nelétalo dál, ale neděje se tak. Na dvoře je také spousta kalů, vytékají na ulici, což už řeší i dopravní odbor magistrátu,“ říká ředitelka Oblastního inspektorátu ČIŽP Hana Kolářová.

Druhou pokutu dostal vloni Ferex za překročení limitů při vypouštění odpadních vod, které byly silně znečištěné. Zároveň dostal nařízeno omezit výrobu 
v nočních hodinách, protože hluk výrazně překračoval limity a lidé v okolí nemohli spát.

„V součtu tedy dostal Ferex vloni pokutu 900 000 korun, což je druhá nejvyšší pokuta za loňský rok. Je však třeba říci, že Ferex ji, na rozdíl od jiných firem, ve splátkách splácí,“ dodala Kolářová.

Přesto hrozí Ferexu zastavení výroby. Minulý měsíc inspekce životního prostředí provedla další kontrolu, při které zjistila další nedostatky. Zahájila proto řízení o zastavení provozu. „Zatím to není pravomocné rozhodnutí, ale jiná možnost už nám nezbývá. Opatření, která jsme nařídili, firma nesplnila.“

Jde především o výměnu pěti zastaralých filtrů. „Ferex měl více než rok na to, aby nové filtry koupil. Myslím, že 
s ohledem na ten provoz to není zase tak finančně náročná operace, je to standardní zařízení, které používají všechny slévárny, ale tady se za celý rok nic nestalo,“ říká inspektor Martin Kmoch.

Podle inspekce proběhla poslední větší modernizace provozu před třiceti lety.

Předchozí vedení Ferexu nechtělo podle inspekce věc příliš řešit, nový management je prý vstřícnější, ale i tak peníze na technologie šetrnější 
k životnímu prostředí zatím nevyčlenil. Vyjádření Ferexu se nám nepodařilo získat.