Třiadvacetiletý Michal Medek obviněný ze zvlášť brutálního utýrání jezdeckého koně v Kravařích letos v květnu dostal ve středu u okresního soudu v České Lípě podmínku. Trest mu soud uložil za zabití koně a majetkovou trestnou činnost, které se dopustil v minulosti.

Rozsudek je prozatím nepravomocný, obviněný si dal lhůtu na rozmyšlenou. Už nyní je ale zřejmé, že bude opět volný. Policie přitom mladíka vyšetřuje i kvůli podezření ze zabití poníka a útoku na dalšího jezdeckého koně v obci Jestřebí.

Středeční výrok soudu pobouřil českolipskou veřejnost. Lidé nevěří, že člověk, který se v podstatě ukájel pohledem na umírající zvíře, mohl vyváznout bez trestu. „Takový člověk by rozhodně neměl být na svobodě. Co udělal zvířatům, je ohavné, a nikde není psáno, že se nemůže o něco takového pokusit na lidech. Je to nespravedlnost," zlobí se Tereza L. z České Lípy.

K rozsudku se vyjádřil také Vít Vomáčka, starosta obce Kravaře, kde došlo ke smrtícímu útoku, kvůli kterému Medek včera stanul u soudu, ale i k dalšímu brutálnímu zabití klisny poníka. „Indicie nasvědčovaly tomu, že do vězení nepodmínečně nepůjde. Podle toho, co jsem četl, je ale otřesný psychologický profil pachatele. Soud by se k tomu rozhodně měl postavit formou nějakého dohledu nebo kontrol," řekl Deníku starosta Kravař.

Jak informoval server iDnes.cz, podle soudního znalce z oboru psychiatrie je Medek disharmonická, nefunkční a sociálně zanedbaná osobnost. Jeho nízký intelekt údajně nelze léčbou ovlivnit. Za přečin týrání zvířat mu hrozil tříletý trest odnětí svobody. Kvůli incidentu v Kravařích vznikla petice, která žádá nejvyšší trest a podepsalo ji víc jak 6 lidí.

Třiadvacetiletý Michal Medek poprvé zaútočil na jezdeckého koně v Kravařích u České Lípy letos na konci května. Zvířeti uvázal kolem krku smyčku, která ho rdousila, a pak mu podřízl hrdlo. V době, kdy ve zvířeti ještě pulsovalo srdce, muvrazil do řitního otvoru kůl, stahoval z něj kůži a odřezával maso. Nehumánní jednání policii zdůvodnil tím, že měl špatný den.

Policisté tehdy zjistili, že se stejný kůň stal obětí útoku už v minulosti. V jednom případě mu někdo dokonce ublížil ostrým předmětem a způsobil mu zhruba 40 centimetrů dlouhé a dva až tři centimetry hluboké řezné poranění.

Policejní vyšetřovatel tehdy podal návrh na jeho zadržení, státní zástupce policii ale nevyhověl, a mladík tak byl stíhán na svobodě. Jak Deníku dále řekl mluvčí státního zastupitelství, souhlas se běžně nevydává v případě, že se ví, kde se stíhaná osoba nachází.

Muž se skutečně zdržoval v místě svého bydliště, podle informací Deníku podstoupil také léčbu v ústavním zařízení v Horních Beřkovicích. Jen o čtrnáct dní po svém návratu domů zmizel a policie po něm začala intenzivně pátrat kvůli důvodnému podezření, že trýznivým způsobem usmrtil sedmiletou klisnu poníka na dalším místě v obci Kravaře.

„Usmrcený kůň měl kolem krku pevně omotané lano, které bylo přivázané ke stromu. Zvíře mělo také svázané přední i zadní nohy, a ty pak ještě pachatel provázal mezi sebou," popsala mluvčí českolipské policie Ivana Baláková. Mezitím došlo také k pokusu o zabití koně v Provodíně.

Až po těchto incidentech státní okresní zastupitelství v České Lípě schválilo vyšetřovatrelův návrh na mladíkovo vzetí do vazby.