Poučí se ODS z chyb, které z ní na Liberecku postupně udělaly stranu balancující na desetiprocentní podpoře voličů? Zbaví se některých svých kontroverzních členů, kteří ji v očích veřejnosti poškodili a dál táhnou ke dnu? To byly jen některé otázky, které chtěl Deník položit premiéru Petru Nečasovi (ODS), který přijel na návštěvu Liberce. Ve vymezené čtvrthodince pro všechna média však prostor zeptat se na všechno nebyl a premiér navíc řadu z nadhozených míčů střelil do autu.

„Nevím, proč bych měl v březnu komentovat krajské volby, které byly v říjnu," podivoval se nad otázkou, jak se strana poučila z výprasku, kdy v krajském zastupitelstvu získala jen 5 mandátů, zatímco ve volbách v roce 2008 to bylo 12 mandátů.

Nečas odmítl i spekulaci, že to bylo proto, že strana se uplynulé 4 roky chovala jako koaliční, přestože seděla v opozičních lavicích, kde čile hlasovala s vládnoucí ČSSD.

„Prohráli jsme všude, takže nehrálo roli to, s kým jsme spolupracovali nebo nespolupracovali. Někde jsme byli ve velké koalici s ČSSD, jinde v ostré opozici a přesto jsme napříč kraji prohráli," odmítl konstrukci Nečas.

A poučení? Nejspíš žádné. ODS se sice dnes v Libereckém kraji chová opozičně, její kandidát na prezidenta Přemysl Sobotka ale nezabodoval ani u „domácích" voličů v Liberci. Kontroverzní Radim Zika je i nadále místopředseda regionálního sdružení.

„Nejsme stranou, která řídí shora své nižší celky. Pořádek si musí udělat členská základna. Grémium ODS nebude řídit politiku v krajích," šokoval Nečas otevřenou rezignací na možnost ovlivnění politiky tam, kde se ODS nedaří.

Dotaz, jestli strana změní styl práce, nebo se rozloučí s některými svými členy nechal Nečas také bez konkrétní odpovědi. Ke kauze obžalovaného exprimátora Kittnera, který se bude u soudu zpovídat z porušení povinností při správě cizího majetku, dodal pouze to, že ctí presumpci neviny.

„Kauzu šetří policie a já pevně doufám, že nestranně a nezaujatě. Kdybych pana Kittnera komentoval, mohlo by to být vykládáno jako pokus ovlivnit toto vyšetřování," vyhnul se konfrontaci Petr Nečas.

Proč ODS ztrácí své voliče?

Ten hlavní důvod je zcela jednoduchý a je jím ztráta důvěry. Nebo důvěryhodnosti. Mnoho lidí naletělo po roce 1989 na jednoduchou rétoriku, že jediný správný názor je názor pravicový a že jedinou správnou stranou, která tento směr reprezentuje, je právě ODS. Nutno uznat, že i já jsem chvíli této pohádce věřil, ovšem jen do té doby, než jsem mohl na vlastní oči poznat, co se skrývá pod povrchem.

Můj osobní spor s politikou reprezentovanou ODS není jen v tom, že se rozcházíme v nazírání problému korupce. Je tu ještě jedna vrstva, ryze politická, kde mohu se současnou a minulou ODS jen těžko najít společnou řeč.

To, o čem mluvím, je spor dvou přístupů jednoho, který říká, že klíčový je soukromý zájem a soukromé zájmy a vytváří jim prostor, a druhého, který naopak věří tomu a prosazuje to, co se označuje jako zájem veřejný.

Obojí má svou logiku, své zastánce, obojí může mít ale i zvrácenou a zkorumpovanou tvář. Budu rád, když bude Změna pro Liberec mít v budoucnu solidní partnery na pravé i levé části politického spektra. Uvidíme po dalších komunálních volbách, jaké poučení si ODS ze své dosavadní politiky vezme… Jan Korytář, člen ZpL a dlouholetý kritik ODS