Již 18. října Krajský soud v Liberci vydal rozsudek v případu Novoroční střelby, která se udála na okraji Tanvaldu pár minut po příchodu Nového roku 2012. Jako první na to upozornila liberecká příloha MfDnes.

Podle soudu na střelce dva mladíci zaútočili. Patrik Tatár se svým bratrem Ladislavem napadl poškozeného Jana Siebera údery pěstmi a kopy, kdy poškozený při potyčce v nutné obraně zastřelil Ladislava Tatára.

Proč se to ale veřejnost dozvídá až nyní? „Hlavní líčení ve věci bylo konáno s vyloučením veřejnosti s ohledem na osobu poškozeného, který byl, mimo jiné i v důsledku předchozí rozsáhlé medializace, v nedobrém psychickém stavu," přiblížil Jaroslav Kneř, mluvčí Okresního soudu v Jablonci, kde hlavní líčení proběhlo a rozsudek padl nejprve 6. srpna.

Krajský soud rozsudek sice pozměnil, ale jen v pasáži, jež se týkala křivé výpovědi.

Zajímavostí jistě je, že mladý muž nemusel být vzat do vazby, protože v době obou soudů již ve vězení pobýval za jinou trestnou činnost.

Obžalovaný Patrik Tatár dostal nepodmíněný dvouletý trest za výtržnictví. Rozsudek je pravomocný.

Případem Novoroční střelby eskaloval napjatý vztah mezi majoritou a romskou menšinou v Tanvaldu.

Střelba byla rozsáhle medializována, vznikl i dokumentární film Život a smrt v Tanvaldu, který sesbíral spousty ocenění.

Obyvatelé i vedení města byli ale jeho vyzněním rozhořčeni. Vyloženě za tendenční označil film po jeho uvedení starosta Tanvaldu Petr Polák. „Nevím, na čí objednávku film vznikl. Mám však za to, že veřejnoprávní televize, která je placená z našich poplatků, by měla veřejnost informovat vyváženě. Tento film však byl velice tendenční a město Tanvald vykreslil jen negativně," přiblížil své výtky.

Oceňovaný film se tak přímo v Tanvaldě netěší žádné oblibě. „Docela by mne zajímalo, jestli si tvůrci filmu uvědomili, kolika lidem tímto svým dílem ublížili," doplnil Polák.