CK mu dluží bezmála 1,7 milionu korun, vyplývá ze zápisu v obchodním rejstříku. Stejný návrh podal už před měsícem, soud ho ale tehdy zamítl, protože tvrzení o úpadku cestovní kanceláře nebylo dostatečně doloženo a závazky většinou nebyly starší 30 dnů.

Asteri Tour je novou cestovní kanceláří, která byla v obchodním rejstříku zaregistrována loni v červnu. Od podzimu začala nabízet zájezdy do Řecka, na které se specializuje. Podle Nikolaose Pappase, který podal insolvenční návrh, má ale firma problémy s obsazením zájezdů a úhradou závazků vůči letecké společnosti i ubytovatelům v Řecku. CK za březen a duben údajně nevyplatila mzdu jemu ani jeho kolegyni. „Neuhradila ani nájemné za pronájem kanceláře za duben a květen," uvádí v návrhu Pappas.

Majitelka Asteri Tour finanční problémy přiznává, sama ale insolvenční návrh nepodala. Už v dubnu uzavřela libereckou kancelář a na internetových stránkách vyvěsila sdělení, že prodaných zájezdů bylo tak málo, že nebyly obsazeny do té míry, aby se mohly uskutečnit. O vrácení peněz zklamaným klientům se v oznámení vůbec nemluví, CK jen klienty odkazuje na Evropskou pojišťovnu, u které je pro případ insolvence pojištěna.

Podle Jana Kratochvíla z občanské iniciativy Stop krachům cestovek mohou být peníze zhruba 200 klientů Asteri Tour v reálném nebezpečí. „Dokud nebude úpadek vyhlášen, k žádnému pojistnému plnění dojít nemůže," vysvětlil. Navíc je podle něj otázkou, zda má cestovní kancelář sjednaný dostatečný limit pojistného plnění, a zda klienti nedopadnou jako zákazníci zkrachovalé I. Parkam Holidays. Ti dostali jen 60 procent ceny neuskutečněných zájezdů.

Klienti Asteri Tour letos na dovolenou do Řecka neodjedou a ani své peníze zřejmě hned tak zpátky nedostanou. Nezbývá jim než čekat, zda soud napodruhé úpadek vyhlásí. Jinak se mohou podle Kratochvíla zklamaní klienti ozvat teprve tehdy, až cestovní kancelář skutečně nesplní své povinnosti, které vyplývají ze smluv.

„Mají na to tři měsíce od data, kdy měl být jejich nerealizovaný zájezd ukončen," dodal Kratochvíl.