Návrh na zrušení zakázky dnes hnutí předložilo na jednání krajského zastupitelstva, podporu ale nedostalo a bod ani nebyl zařazen do programu jednání.

"Počkáme po krajských volbách a návrh předložíme znovu," řekl lídr hnutí Martin Půta. Soutěž podle něj není v pořádku, zadání zvýhodňuje dopravce, kteří v Libereckém kraji nyní jezdí. Obsahuje navíc neodůvodněné požadavky, jako je zajištění parkovacích a odstavných ploch, a neodůvodnitelné personální kvalifikační požadavky. "Podle mých informací už jeden z uchazečů napadl tendr u antimonopolního úřadu, proto by bylo nejčistší soutěž zrušit a připravit nové zadání, které bude projednáno i s obcemi," dodal Půta. Obává se toho, že se kvůli zkoumání úřadem soutěž protáhne a kraj nestihne dopravce včas zajistit.

Liberecký kraj objednává každoročně veřejnou dopravu ve zhruba stabilním rozsahu, letos přijde na 550 milionů korun. Autobusoví dopravci najezdí 12 milionů kilometrů. Současné smlouvy skončí v roce 2014, proto kraj v červnu vypsal mezinárodní soutěž. Zakázka je rozdělena do tří logických celků - Českolipsko, Liberecko a oblast Semilska a Jablonecka. Zakázku mohou získat tři různí dopravci, ale také jediný. Podle hejtmanova náměstka Martina Seppa (ČSSD) je hlavním cílem zvýšení kvality veřejné dopravy. K hlavním požadavkům patří mimo jiné autobusy s průměrným stářím šest let (dnes je osm), nízkopodlažní vozy a bezpečnostní pásy ve školních autobusech.

Zakázku nedávno kritizovala i Změna pro Liberecký kraj. Mezi hlavní problémy soutěže podle ní patří nedostatek údajů, které by zaručily rovný přístup všem potenciálním uchazečům. "Je tam například požadavek mít už nyní zajištěnou třetinu potřebných parkovacích ploch pro autobusy. Zadavatel však zároveň odmítl zveřejnit dosavadní oběhy autobusů, což prakticky znemožňuje splnit toto kritérium komukoli jinému než stávajícímu dopravci," uvedl Jindřich Berounský. Rozhodující pro výběr vítěze navíc není cena, která má jen sedmdesátiprocentní váhu. Změna už proto soutěž napadla u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. V úterý to za Změnu pro Liberecký kraj řekla Zuzana Kocumová.