„Pokud chcete vést vysoké napětí přes Lužické hory, pak jedině kabelem pod zemí. Je to naše stanovisko a nadále na něm trváme." Důležité věty padly v závěru minulého týdne v Jablonném v Podještědí. Zástupci státní Agentury ochrany přírody a krajiny se v Jablonném v Podještědí (kde je sídlo Správy CHKO Lužické hory) znovu výrazně vymezili proti plánům vedení vysokého napětí přes Novoborsko a Lužické hory.

AOPK tento postoj zaujala především k takzvané „variantě 2a", kterou naopak prosazuje jiná státní organizace, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. To svůj názor odvíjí od rok a půl staré územní studie, která variantu 2a doporučila jako nejlepší. Ministerstvo navíc studii vedení napětí do Šluknovského výběžku zařadilo do tzv. Politiky územního rozvoje České republiky a záměr charakterizovalo označením „silný veřejný zájem".

Varianta 2a počítá s vedením vysokého napětí od Horní Libchavy podél Skalice u České Lípy a Okrouhlé směrem na Nový Bor a odtud na Svor a na Varnsdorf. Je to přesně ta varianta, proti které obce na Novoborsku dlouhodobě bojují a kterou už v minulosti odmítl také Liberecký kraj. Podle ministerské studie má vést tento koridor po větší části nad zemí, pod zemí má vést podle studie jen v délce 6 a půl kilometru.

Tedy necelou třetinu z celkové dvacetikilometrové vzdálenosti.

„Pokud se o variantě 2a bude jednat, pak AOPK ČR nadále trvá na podzemním vedení přes celé území CHKO Lužické hory," potvrdili na jednání v Jablonném Jiří Hušek, šéf regionálního zastoupení AOPK v Libereckém kraji, a Tomáš Besta, vedoucí Správy CHKO Lužické hory.

AOPK v Jablonném v Podještědí navíc otevřela otázku odklonu od studie Ministerstva pro místní rozvoj ČR a prověření ostatních variant zásobování elektrickou energií, zda nebudou mít menší negativní vliv na životní prostředí. AOPK chce jiné možnosti prověřit i navzdory tomu, že ministerstvo pro místní rozvoj trvá na tom, že jiné varianty jsou pro něj neakceptovatelné.

Příště i s ČEZem

Podobný postoj jako státní organizace pro ochranu přírody zaujaly také Lesy ČR. „Nadále preferujeme podzemní řešení s ohledem na to, že naším cílem je řešení s co nejmenším negativním vlivem na přírodní hodnoty a životní prostředí," oznámil na jednání za krajské ředitelství LČR Ludvík Řičář.

Na jednání se také projednávaly jednotlivé úseky koridoru 2a. Zejména město Nový Bor a obec Okrouhlá výrazně usilují o to, aby se vedení napětí v úseku Nový Bor Svor vedlo pod zemí (zatímco ministerská studie ho navrhuje nad zemí v blízkosti silnice I/13).

Na dalších jednáních by se zástupci obcí z Novoborska měli střetávat přímo se zástupci ČEZu, který o vybudování vedení vysokého napětí do Šluknovského výběžku usiluje kvůli posílení často poruchové oblasti.